U prostorijama Arhiva Bosne i Hercegovine, smještenog u prizemlju zgrade Predsjedništva BiH, svečano je otvoren obnovljeni dio ove institucije koja je izgorjela tijekom paljenja zgrade Predsjedništva BiH za vrijeme nemira u Sarajevu 7. veljače.
Rekonstrukciju prostorija Arhiva BiH pomogla je Turska agencija za suradnju i koordinaciju (TIKA), jedna od prvih stranih institucija koja je nakon požara stupila u kontakt s rukovodstvom Arhive BiH i ponudila pomoć.
TIKA je osigurala financijska sredstva za renoviranje oštećenih prostorija Arhive u vrijednosti od oko 150.000 eura uz pomoć kojih je provedena restauracija dva skladišna prostora koji su izgorjeli u požaru i uspostavljen sistem pokretnih polica opremljen modernom opremom.
Ceremoniji otvorenja obnovljenog Arhiva BiH prisustvovali su član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, zamjenik predsjednika TIKA-e Ali Maskan, ambasador Republike Turske u BiH Cihad Erginay i brojni gosti.
Izetbegović je kazao kako je 7. veljače bio jedan od najtežih dana u njegovom životu. Naglasio je kako je svima koji su proveli dane opsade u Sarajevu, koji su trpili teror topova, minobacača i snajpera, koji beskrajno vole Bosnu i Hercegovinu, teško bilo gledati kako gore njeni simboli i njeno kulturno blago.
“Ali, i u tim trenucima, znao sam da kaos ne može nadvladati. Potvrda takvog stava došla je vrlo brzo. Sarajevo se spontano distanciralo od nasilja i nereda. Pobijedio je, po ko zna koji put, snažan duh ovoga grada. Pobijedili su njegovi građani. Šutnjom i suzama su iskazali svoje ogorčenje pred prizorima razaranja koje su bili potisnuli u svojoj kolektivnoj memoriji, pred slikama zapaljenih zgrada i automobila, ranjenih policajaca i izmanipuliranih mladića”, kazao je Izetbegović.
Izrazio je i uvjerenje da su se iz događaja iz veljače izvukle važne pouke.
“Naše društvo je slobodno, otvoreno i demokratsko. Javno iskazivanje nezadovoljstva je pravo svih građana, mirni protesti i demonstracije su legitimni. Ali rušenje, paljevine i nasilje nisu. Kaos i neredi ovoj zemlji ne mogu donijeti ništa dobro. Efikasno rješavanje problema moguće je samo na demokratski način i kroz institucije sistema”, kazao je Izetbegović.
Pojasnio je da se promjene mogu postići samo na demokratski način, na izborima, u miru i civiliziranoj atmosferi: “Ova država ima svoje institucije. Te institucije osigurat će puno poštivanje Ustava i zakona. I osigurat će fer, slobodne i demokratske izbore na kojima će građani odlučiti kome će dati svoje povjerenje. Njihov izbor ćemo svi poštovati. Nitko nema pravo niti se smije poigravati sa voljom građana ove zemlje.”
Turski ambasador u BiH Cihad Erginay ukazao je na važnost očuvanja arhivske građe, rekavši kako se na taj način brine o dokazima iz prošlosti.
“Republika Turska preko svoje državne agencije željela je biti podrška i pomoći nakon što je stradao Arhiv BiH, a to smo i učinili. U ovom renoviranom dijelu Arhiva BiH možda se sada mnogo bolje može raditi, u boljim uvjetima, ali je naša želja da vam ovakve vrste intervencije i renoviranja nikada više ne zatrebaju”, kazao je Erginay.
Direktor Arhiva BiH Dušan Vržina zahvalio se svima koji su pomogli da se dio kulturno-povijesne baštine BiH spasi i zaštiti. Istakao je kako je donacija turske Vlade koja je realizirana preko TIKA-e izuzetno važna. Podsjetio je i da je delegacija TIKA-e došla u prostorije Arhiva još dok je u njima bio dim od paljevine i da su sagledali situaciju.
Zamjenik predsjednika TIKA-e Ali Maskan rekao je kako je postojanje institucije kao što je Arhiv BiH važno ne samo za BiH nego i za Tursku, jer BiH i Turska dijele zajedničku povijest.
“Mi vrlo dobro znamo da narod koji nema prošlosti nema ni budućnosti. Tako da mogu slobodno reći da je, ne samo za BiH nego za sve zemlje svijeta, Arhiv jako bitna institucija”, pojasnio je Maskan.