Sjednica Zastupničkog doma parlamenta Bosne i Hercegovine prekinuta je u srijedu na zahtjev kluba hrvatskih zastupnika, a sve je rezultat zbivanja u Den Haagu odnosno izricanja presude Jadranku Prliću i još petorici Hrvata iz BiH.
Odmah nakon izricanja prvih presuda, zastupnici iz HDZ BiH i HDZ 1990. izašli su iz dvorane državnog parlamenta u Sarajevu u kojoj je održavana sjednica.
Nakon toga je na poticaj Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika određena polusatna stanka koja se odužila, a potom je stigla obavijest zamjenika predsjedatelja Zastupničkog doma Mladena Bosića kako sjednica neće biti nastavljena.
Prekid sjednice zatražila je predsjedateljica Zastupničkog doma Borjana Krišto I(HDZ BiH) obrazlažući to zbivanjima u Haaškom tribunalu.
Ranije je za popodnevne sate bila najavljena i nova sjednica Zastupničkog doma na kojoj se trebalo raspravljati o prijedlogu HDZ BiH za promjene izbornog zakona što ih je u srpnju usvojio Dom naroda.
Među parlamentarnim strankama prvi je na presudu Prliću i ostalima reagirao Nezavisni blok, čiji su članovi trojica zastupnika koji su ranije napustili Stranku demokratske akcije (SDA).
“Iz presude se jasno vidi tko su bili planeri i izvršitelji zločina i bez obzira na mnoge propuste ICTY nam ostavlja u naslijeđe brojnu građu i fakte koji u budućnosti mogu doprinijeti istinskom pomirenju, ali i donijeti zdravije i poštenije odnose u regiji temeljene na pravdi”, stoji u priopćenju te stranke.
Žalbeno vijeće ICTY-ja u srijedu je u Haagu izricalo žalbenu presudu u predmetu bosanskohercegovačkoj šestorici.
Nakon što je potvrdilo prvostupanjsku kaznu od 20 godina zatvora bivšem načelniku glavnog stožera HVO-a Slobodanu Praljku on im je kazao: “General Praljak nije ratni zločinac i s prijezirom odbacujem vašu presudu” i popio sadržaj bočice za koji je ustvrdio da je riječ o otrovu.
Ročište je nakon Praljkova postupka prekinuto i odgođeno je do daljnjega, a poslije otprilike sat i pol vozilo hitne pomoći, najvjerojatnije s generalom Praljkom, napustilo je zgradu Haškog suda i, pretpostavlja se, uputilo prema gradskoj bolnici.
Vijeće je prije toga objavilo da je uvažilo dio žalbenih osnova obrane i tužiteljstva, no istodobno je poručilo da su civilni i vojni čelnici bosanskih Hrvata, unatoč prihvaćanju nekih žalbenih osnova, “i dalje krivi za brojne i teške zločine u BiH”.
Žalbeno vijeće ICTY-ja potvrdilo je bivšem predsjedniku vlade Herceg Bosne Jadranku Prliću 25 godina zatvora i bivšem ministru obrane Bruni Stojiću 20 godina zatvora, no nakon Praljkova postupka prekinulo je ročište ne objavivši odluku o bivšem načelniku Glavnog stožera HVO-a Milivoju Petkoviću, bivšem zapovjedniku vojne policije Valentinu Ćoriću i načelniku Ureda za razmjenu zarobljenika Berislavu Pušiću.