Crnadak za N1: Nema ništa od Daytona 2

Regija 25. pro 201709:50 > 10:13
N1

Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, bio je gost jutarnjeg programa N1 televizije.

Boravili ste, tijekom svog mandata, u službenoj posjeti Vatikanu, s visokim službenicima Vatikana razgovarali ste o europskom putu BiH, regionalnoj uaradnji, ekonomskoj i političkoj situaciji u BiH. S obzirom na to da je danas katolički Božić, kako konkretno na područje regije gleda Vatikan?

Bila je to veoma zanimljiva posjeta. Vatikan je čvrsta podrška europskim integracijama zemalja Zapadnog Balkana. Iako Vatikan formalno nije član EU, imaju jak utjecaj“, kazao je Crnadak.

Koje je Vaše mišljenje o sve češćem spominjanju revizije Daytonskog mirovnog sporazuma odnosno Daytona 2?

Nema potrebe za Dayton 2. Siguran sam da neće ni biti revizije. Gotova je ta vrsta međunarodnog intervencionizma. SAD će biti prisutne na ovom prostoru sa željom za daljnjim reformama, stabilizacije i jačanju BiH i pridruživanja BiH u EU, ali da se pravi novi Dayton 2, neka vrsta kopije iz 1995. sigurno se neće desiti. Ideja za Dayton 2 je bilo na stotine. I ova bi prošla neprimjetno da nije došla od kongresmena i bivšeg gradonačelnika Dayona. Vidim ovo kao osoban stav i neće biti realizacije Daytona 2″, smatra Crnadak.

Visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Europske komisije, Federica Mogherini izjavila je da EU nije kompletna bez zemalja ove regije. Kakva je situacija s putem do EU? Put ka EU čekamo i mi i Srbija, koliko smo daleko?

Takva izjava učvršćuje pozitivan stav o proširenju unutar EU. I Srbija i BiH su potpuno opredijeljenje i izabrale svoj put ka EU, iako Srbija i mi njegujemo i stalo nam je i do drugih međunarodnih faktora. Put ka EU neće zaustavljati našu suradnju s nekim drugim zemljama. Opredijeljenje je čvrsto i nepovratno i idemo ka Europskoj uniji“, odgovorio je Crnadak.

Pitanje granica sa Srbijom aktualno je godinama. Da li će uskoro biti riješeno?

Bilo bi bolje da smo to riješili u 2017. godini i da smo je na lijep način zapamtili da je definitivno postignuto razgraničenje između BiH i Srbije. Ali ne bih bio pesimist jer postoji približavanje, ali i neke stvari da se riješe. Ulazimo u izbornu godinu i postoje vrlo radikalno suprotstavljeni stavovi o razgraničenju koji se čuju na političkoj sceni, prije svega u Sarajevu. Ako vidite da je teritorij na prostoru RS, a ni u Beogradu ni u Banjaluci nije bilo negativnih komentara, očito će biti teško postići konsenzus unutar bošnjačke javnosti.

Kakav je stav BiH o priznavanju Kosova?

Oko Kosova nema promjene. BiH ne razmatra niti će do kraja ovog mandata razmatrati pitanje priznavanje Kosova. Bilo bi važno da to bude stav BiH bez objašnjenja da je to tako jer mi iz RS imamo takav stav“, kazao je Crnadak.

Pelješki most – da li je to najveći problem koji imamo sa Hrvatskom?

Pitanje Pelješkog mosta ima svoju vezu i s izborima kod nas. Vjerovao sam da smo to pitanje završili, ali očigledno je ostalo nejasnoća. Uvjeren sam da ćemo riješiti situaciju na obostrano zadovoljstvo. Hrvatska ima pravo da poveže svoj teritorij i da realizira rekordan grant koji je dala EU. Ali uvjeren sam da razumiju da BiH mora biti uvažena i da se ne može dovesti u pitanje granica i slobodan izlazak na more. Ne vidim što je gorući problem što ometa naše vanjskopolitičke prioritete. Očekujem da s Vladom u Zagrebu nastavimo raditi zajedno na pitanjima regionalne suradnje i europskih integracija. U Hrvatskoj očekujem da imamo partnera i podršku, a ne nekoga ko će nam praviti probleme“, izjavio je Crnadak.

Izbori 2018, kako će izgledati, šta je sa Izbornim zakonom?

Ono što se nameće jest da će jedan od vodećih utjecaja biti odgovor na pitanje hoće li biti dogovora oko Izbornog zakona. Volio bih da ga bude jer bi relaksirao političke odnose u BiH. Taj ishod bi održao provodljivost i implementaciju izbornih rezultata“, odgovorio je Crnadak.

On smatra da će u Republici Srpskoj 2018. godina biti godina promjena.

Uvjeren sam da će doći do promjene vlasti u Republici Srpskoj i da će krenuti nova epoha u kojoj će u centru pažnje biti nova struktura izvršne i zakonodavne vlasti koja će biti posvećena vladavini prava, razvoju RS i popravljanja općeg stanja u kojem se nalazi društvo.”

Predsjedništvo BiH je donijelo odluku da bude suzdržano u vezi s glasanjem u Generalnoj skupštini UN-a o Rezoluciji koja bi odbacila odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o priznanju Jeruzalema kao glavnog grada Izraela i izmiještanja diplomatskog predstavništva iz Tel Aviva u Jeruzalem.

Sudržani smo kada nema konsenzus, bilo ‘za’ ili ‘protiv’ unutar Predsjedništva. Prevelika je gužva podignuta oko toga kako je glasala BiH. To nije prvi put, niti smo bili jedini. Još 34 zemlje, među kojima su i naši susjedi i zemlje EU.”