HNS BiH, Europska komisija, kao i HNS podupiru promjene Ustava i Izbornog zakona

Regija 01. lip 201916:30 > 16:33
N1

Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH koji okuplja najvažnije hrvatske stranke u toj zemlji ocijenio je u subotu kako Mišljenje Europske komisije o BiH, u kojemu se poziva na izmjene Izbornog zakona i Ustava zemlje, potpuno odgovara njihovu zauzimanju za provođenjem reformi koje bi rezultirale jednakopravnošću triju naroda i svih građana.

Europska komisija BiH donijela je ovoga tjedna u slučaju BiH ‘uvjetno’ mišljenje o stjecanju statusa kandidata za pregovore s Europskom unijom nakon što vlasti provedu 14 preporuka koje se tiču političkih i ekonomskih kriterija. Među ključnim uvjetima je uspostava vlasti te izmjene Izbornog zakona i Ustava BiH.

“Ovo mišljenje snažno korespondira s politikom i zalaganjem Hrvatskog narodnog sabora BiH koji zagovara reformu Izbornog zakonodavstva glede legitimnog zastupanja naroda i građana u Predsjedništvu BiH i domovima naroda, izbora za grad Mostar, žurne uspostave vlasti, vladavine prava, i stvaranja uvjeta za ustavnu reformu koja će BiH učiniti sposobnom i podobnom za EU integracije”, stoji u priopćenju kojega potpisuje predsjednik Glavnog vijeća HNS-a Božo Ljubić, koji jer i saborski zastupnik.

Pri tome je Ljubić ocijenio kako je Bosni i Hercegovini potrebna korjenita ustavna reforma koju je u nekoliko svojih rezolucija naveo i Europski parlament, ali i Sabor Republike Hrvatske.

“Stoga BiH, da bi bila sposobna i podobna za EU integracije, treba novi ‘ustavni dogovor’ na načelima decentralizacije, federalizma i legitimnog zastupanja naroda i građana, kako je višekratno zaključio Europski parlament. Bez toga, bojim se, da ćemo slične ocjene iz EU dobivati godinama”, ocijenio je Ljubić.

Po njegovim riječima Mišljenje Europske komisije potvrđuje jasnu europsku perpsektivu zemlje s postavljenim uvjetima koje zemlja mora ispuniti za početak pregovora o pristupanju. Upozorili su međutim na činjenicu da se čak ni nakon skoro osam mjeseci od izbora ne nazire uspostava državne vlasti te da je državni Parlament u blokadi.

Nedugo nakon objave Mišljenja Europske komisije o BiH iz te zemlje iznesena su posve različita stajališta predstavnika političkih stranaka iz reda tri naroda kako treba provesti njihove preporuke.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.