Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović prošle je godine pobijedila na izborima u manjem entitetu BiH te zamijenila na toj funkciji Milorada Dodika, koji je postao član Predsjedništva BiH. Cvijanović je dala intervju za Večernji list.
Bili ste premijerka, a sad ste predsjednica Republike Srpske. Koji je posao zapravo zahtjevniji, imate li sada više ovlasti ili prije?
U smislu nekakvog operativnog funkcioniranja, svakodnevnih obveza koje su teške, naravno i zahtjevne, rekla bih da je najteži posao biti predsjednik vlade, zato što imate jednu veliku odgovornost upravo zbog tog dnevnog funkcioniranja. Dnevno ste izloženi pitanjima jesu li redovito isplaćene plaće, mirovine, jesu li realizirani neki infrastrukturni projekti, je li socijalna sfera u redu ili treba li neko poboljšanje, ima li problema u obrazovanju, u poljoprivredi itd. S druge strane, biti predsjednik nosi neku drugu, pojačanu odgovornost, više se bavite strateškim pitanjima, a manje operativnim, ali ste u biti na poseban način odgovorni za funkcioniranje sistema. Kao predsjednica Republike Srpske zadužena sam za jedinstvo institucija. Morate raditi na koordinaciji, sinkronizaciji određenih stavova i aktivnosti i nastojite ne napraviti lošu političku procjenu, pogotovo ne odluku koja bi izašla iz loše procjene. Tako da svaka od tih pozicija nosi određene odgovornosti, ali s aspekta dnevnog funkcioniranja, radnog vremena koje sigurno nikada nije kraće od 12 ili 14 sati, pozicija predsjednika vade zaista je zahtjevna pozicija. S druge strane, pozicija predsjednika Republike u nekom je političkom i strateškom smislu je odgovornija.
Možemo li reći da je definitivno riješen slučaj zagađenja iz rafinerije Bosanski Brod?
Da, i jako sam sretna zbog toga. Vjerujem da je to jako važan projekt, ekonomski i ekološki. Međutim, iako je Republika Srpska prema ustavu zadužena za energetiku, Bošnjaci su se odmah digli i pitali zašto je to rješavala Republika Srpska i da je to trebalo riješiti na nivou BiH. Vi hoćete imati dobre odnose sa susjedima, a onda blokirate projekt Pelješki most. Isto tako, hoćete imati dobar odnos sa Srbijom, ali nećete riješiti granice. Bez obzira na to što imamo rane iz prošlosti, moramo pružiti ruku jedni drugima i krenuti dalje.
Kakva je gospodarska suradnja Republike Srpske i Republike Hrvatske?
Iskreno, nisam zadovoljna. Ta bi suradnja trebala biti puno veća i bolja. Mislim da bi ta ekonomska suradnja trebala biti osnova za bolju suradnju na drugim poljima. Kada pogledate tko su naši važni vanjski trgovinski partneri i naši najveći investitori, možete reći da su to zemlje u okruženju, ali to su druge zemlje, a ne Hrvatska. Ima tu mnogo prostora za unapređenje, općenito kada se govori u suradnji s Hrvatskom, nije na nivou. Ta suradnja bit će puno bolja kada jedni druge prestanemo gledati kao neprijatelje, kada više budemo gledali interese. Nažalost, još do dana današnjeg nema razumijevanja između naroda. Treba proći još vremena, ali nisam optimistična jer, nažalost, zarobljenici smo političke mržnje i odnosa koji nas
Je li za vas otvoreno pitanje s Hrvatskom izgradnja Pelješkog mosta?
Mi to apsolutno podržavamo. Svaki dobar infrastrukturni projekt mi podržavamo. Moram priznati da sam bila iznenađena kada sam čula da postoje te blokade i negativni stavovi koji su dolazili iz bošnjačkih stranaka u Sarajevu. Taj je projekt napravljen po svim međunarodnim pravilima i nema nikakvih smetnji za BiH. I predsjednik Dodik i ja iznijeli smo jasan stav da nemamo ništa protiv izgradnje tog mosta, piše Večernji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mrežaTwitter | Facebook | Instagram.