Bivši predsjednik Hrvatske Ivo Josipović uvjeren je da će nova predsednica Kolinda Gabar Kitarović nastaviti politiku dobrosusjedstva prema Srbiji i da bez obzira na ishod predstojećih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj neće prevladati politika opstrukcije Srbije na putu k EU.
U intervjuu za novi broj Nedeljnika, Josipović je rekao da očekuje da će Grabar-Kitarović nastaviti politiku dobrosusjedskih odnosa “bez obzira što dolazi iz političkog miljea koji je znao biti ‘tvrd’ kada je riječ o odnosima Srbije i Hrvatske”.
“Mislim da njena umjerena reakcija na Šešeljev posljednji ispad to i potvrđuje. Sasvim sigurno, niti je spadala, nadam se da ni neće, u onaj dio HDZ-a kojem je suradnja sa Srbijom mrska tabu tema. Vidim, planira posjetiti Beograd. To je dobar znak”, rekao je Josipović.
Bivši hrvatski predsjednik koji najavljuje osnivanje stranke i platformu nove ljevice i lijevog centra, rekao je da ne veruje da će u Hrvatskoj prevladati politika opstrukcije članstva Srbije u EU. “Svatko tko imalo razmišlja, razumije da je članstvo svih naših susjeda u EU važno i za Hrvatsku”, rekao je.
Naglasio je međutim da će Hrvatska insizistirati da Srbija u cjelini ispuni uvjete za prijem u članstvo. “To se nikako ne smije razumjeti kao neprijateljstvo ili opstrukcija. Takav stav rezultat je i našeg iskustva u pregovorima te prvog razdoblja članstva u EU. Država koja uđe u EU, a nije spremna za izazove koje donosi članstvo, problem je u sebi, u cijeloj EU”, dodao je Josipović.
“Mislim da Nikolić i Vučić iskreno žele dobre odnose sa susedima”
Govoreći o svojim odnosima s bivšim predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, Josipović je ocjenio da su oni načinili važne korake za odnose dvije zemlje, ali da “još mnogo toga može i mora da se učini” i rješi “s više odlučnosti i brže”.
On je rekao da je i s predsednikom Tomislavom Nikolićem “nakon prvog zahlađenja odnosa zbog nekih nespretnih i nesretnih izjava na početku” imao “dobar kontakt i susrete koji su bili pozitivni”.
“Mislim da su i posljednje izjave predsjednika Nikolića, kao reakcija na Šešeljevo paljenje hrvatske zastave, bile vrlo korektne. Iako ima pitanja o kojima se možda nikada nećemo složiti, posebno onima vezanim za povijest, mislim da predsjednik Nikolić i premijer Vučić iskreno žele dobre odnose i da će se ti odnosi, bez obzira na povremene uspone i padove, kretati uzlaznom linijom”, dodao je.
“Šešelj je ratni huškač čiju važnost ne treba precjenjivati”
Povodom slučaja Šešelj i paljenja hrvatske zastave u Beogradu, Josipović je kazao da je Šešelj “ratni huškač čiju važnost ne treba precjenjivati”, a da na njegove provokacije “treba reagirati prvenstveno Srbija”.
Dodao je da nakon izjava najviših službenika taj slučaj dobija realne dimenzije i neće bitnije utjecati na međudržavne odnose koji su “inače vrlo osetljivi i svaki odgovoran političar mora voditi računa da ih ne ugrožava svojim izjavama i postupcima”.
U intervjuu Nedeljniku Josipović je ocjenio da je Hrvatska dominantno antifašistički orijentirana i da je proustaška politika marginalna.
“Ali, povijest pokazuje da se i marginalna pojava fašizma ne smije zanemariti ni podcjeniti. Zato uvijek ukazujem na desni ekstremizam koji se javlja, ne samo u Hrvatskoj, već i u dobrom djelu Europe”, dodao je bivši hrvatski predsjednik.