Osobe inicijala A.Š i A.B koji su uhićeni sinoć nakon prijetnji redakciji portala Radiosarajevo, terete se da su počinili dva kaznena djela - protupravno lišavanje slobode i ugrožavanje sigurnosti.
“Od portala Radiosarajevo.ba, nakon što je prijavljen ovaj događaj, naši policijski službenici su odmah poduzeli određene mjere i radnje u skladu sa zakonom i na vrlo učinkovit način u kratkom vremenskom razdoblju identificirali, pronašli i lišili slobode dvije osobe koje se dovode u vezu sa izvršenjem kaznenog djela”, rekao je Mirza Hadžiabdić, glasnogovornik MUP-a Kantona Sarajevo.
“Dvojica osumnjičenih za ova kaznena djela predani su u nadležnost Tužiteljstva KS. Oni će biti zadržani 24 sata i nakon što ih ispita postupajući tužitelj, odlučit će o eventualnom prijedlogu za pritvor”, pojasnila je Azra Bavčić, glasnogovornica Tužiteljstva KS-a.
Uhićeni su svjesni svog postupka, kaže njihov odvjetnik i dodaje da su reagirali zbog svog prijatelja koji je u Bjelorusiji osuđen na 5 godina zbog posjedovanja narkotika, a o čemu je pisao portal Radiosarajevo.
“Radi se o osobama koje nikada nisu bile u sukobu sa zakonom, nisu bili osuđivani prekršajno. Mislim da su već pokazali duboko kajanje. I oni su se malo uspaničili sada kada su vidjeli koliko je vas novinara. Povukla ih je situacija oko tog prijatelja, ali u svakom slučaju ja ću tražiti da se brane sa slobode, jer to su ljudi koji tek sada shvaćaju ozbiljnost situacije i da je dovoljno ovo, da ne idu u pritvor”, izjavio je Omar Mehmedbašić, odvjetnik uhićenih.
Prema riječima urednika portala Radiosarajevo Faruka Vele, u petak su osobe koje su uhićene najprije zvale redakciju, nakon čega su se pojavili ispred zgrade gdje se nalaze prostorije redakcije. Iz Radiosarajeva kažu da je njihov kolega više od dva sata verbalno maltretiran, prijećeno je njemu i njegovoj obitelji, nakon čega je natjeran da zove i druge redakcije da povuku tekst.
“Kolega je otet. I ono što je vrlo indikativno u pozivima ostalim redakcijama, prilikom tih razgovora, kazali su ‘mi držimo, mi smo oteli tog i tog kolegu’. To je zastrašujuće i mi kao javnost moramo reagirati”, istaknuo je urednik na portalu Radiosarajevo.ba.
Ovaj slučaj je vrlo brzo riješen. Međutim, ono što ostaje veliki problem jest rad novinara. To upozoravaju i sa web portala Radiosarajevo.ba, gdje kažu kako je i ovaj slučaj pokazao da je novinarski posao u BiH veoma rizičan.
Novinari su doživjeli još jedan udarac, suglasne su kolege. Sloboda medija će biti ugrožena ako se dozvoli da se upada u redakcije, brišu tekstovi.
A kada se dogodi ovako nešto, međunarodna zajednica, novinarska udruženja i dužnosnici se utrkuju u osudama napada i pozivanja na slobodu medija. Kolege su podržale svoje kolege, ali je potrebno mnogo više.
“Ovo je trenutak kada trebamo biti svi složni, organizirati se, sami sebe zaštititi. Ne čekati institucije, jer ako budemo čekali institucije, nećemo biti zaštićeni. Dakle, ovo je vrijeme kada naša struka mora reći dosta”, komentirala je Amra Varatanović, novinarka novinske agencije “Patria”.
Dosta će se reći u ponedjeljak, kada će se novinari okupiti ispred prostorija FK Sarajevo, prošetati do Kantonalnog tužiteljstva i institucija BiH. Bit će to još jednom prilika da se ukaže na ugroženost novinara i medijskih sloboda u BiH, ali je potrebno, kako kažu kolege, da se i institucije uključe u ovaj problem.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.