Makedonija: U naletu vlaka poginulo najmanje 14 migranata

Regija 24. tra 201510:01 > 10:03
ANADOLIJA/Zvonko Plavevski

Krv i nekoliko stvari ostali su na tračnicama gdje je sinoć nedaleko od makedonskog Velesa život izgubilo najmanje 14 migranata. Nesreća se dogodila kada je međunarodni vlak koji je vozio na relaciji od Soluna do Beograda naletio na grupu migranata.

Iz Ministarsva unutrašnjih poslova Makedonije potvrđeno je da su na mjestu nesreće pronađena tijela 14 migranata. Grupa migranata nalazila se na tračnicama kada je naišao ekspresni voz.

Policija je privela osmero preživjelih koje su zatekli nedaleko od mjesta nesreće.

Ivo Koteski, glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Makedonije, u izjavi za Anadoliju, rekao je da je uviđaj u toku. Potvrdio je kako je 14 migranata izgubilo život, dok pripadnici policije tragaju za jednom grupom migranata koji su pobjegli s mjesta nesreće.

Vođeni nadom u bolje sutra, u život bez stalnog straha brojni građani zemalja pogođenih ratnim sukobima spas traže na putevima koji vode ka zemljama Evropske unije.

Rijetki uspiju prijeći puteve o čijem koncu im uglavnom govore krijumčari ljudima, neki završe u izbjegličkim centrima, dok onima sa najmanje sreće put do slobode, do mira neprošaranog zvucima eksplozija, završi kobno.

U Makedoniji je posljednjih mjeseci znatno povećan broj migranata iz ratom i sukobima pogođenih zemalja, posebno iz Sirije i Afganistana, koji preko ove balkanske zemlje žele da se domognu razvijenih zemalja Zapadne Europe.

Ipak, značajan broj njih na tom putu nade, kako ga sami nazivaju, izgubi život prije nego stignu u zemlju za koju su mislili da će im omogućiti život dostojan čovjeka.

Samo tijekom posljednja dva tjedna sedmero migranata je izgubilo život dok su pokušavali prijeći iz Grčke preko Makedonije, odakle obično prelaze u Srbiju, a potom nastavljaju put prema zapadu Europe.

Posljednji nesretni slučaj desio se 13. studenog kada su poginula dvojica imigranata iz Sirije, inače dvojica braće od 22 i 23 godine. Oni su izgubili život kada ih je u mjestu Gradsko pregazio vlak koji je išao iz pavca Grčke. Na ovom istom putu u blizini Negotina u kasnim večernjim satima petog studenog su također poginuli i migranti iz Afganistana, otac i beba stara samo 45 dana.

Nakon velikog broja smrtnih slučajeva u kojima su stradali ilegalni imigranti, sve više je pitanja o broju tih ljudi u Makedoniji.

Makedonija je i ranije bila utočište i spas za mnoge izbjeglice i migrante. Tako je 1991. godine zbog krize u Albaniji 1.180 osoba iz te zemlje zatražilo azil u Makedoniji, a već 1992. godine zbog rata u Bosni i Hercegovini oko 35 tisuća osoba je izbjeglo u tu zemlju gdje su živjeli u sedam izbjegličkih kampova, dok su mnogi smješteni u privatne kuće. Makedonija je ponovo 1999. godine otvorila vrata, ovaj put za 390 tisuća izbjeglih osoba sa Kosova. Posljednjih godina Makedonija je postala tranzitna zemlja za prelazak u zemlje Zapadne Europe.