Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je u petak kako predstavnici srpskog entiteta neće prihvatiti zakon o zabrani nijekanja genocida ukoliko ga nametne visoki međunarodni predstavnik Valentin Inzko, što je austrijski diplomat najavio kao mogućnost.
“Mi to odbacujemo, kao i prethodne odluke koji su donosili visoki predstavnici, jer to nije u skladu s Daytonskim sporazumom. To je međunarodni kriminal i nasilje”, rekao je Dodik upitan o Inzkovoj najavi uporabi ovlasti da nametne zakon o nijekanju genocida.
Dodik je pojasnio kako bi takvi potezi međunarodne uprave predstavljali nezakonito i protudaytonsko ponašanje, te je pozvao prvog čovjeka međunarodne uprave u BiH da se “pokupi i ode ako već nema što raditi u BiH”.
Inzko je u četvrtak u programu državne radio televizije BHRT-a otkrio kako se u Uredu visokog međunarodnog predstavnika (OHR) priprema zakon o zabrani nijekanj genocida koji bi, ukoliko ga ne donese državni parlament, mogao biti nametnut.
“Ja ću sačekati nekoliko tjedana. U međuvremenu, moji ljudi u pravnom odjelu rade na nekim elementima tog zakona o zabrani nijekanja genocida. Mislim da je to kulturološki, moralni i etički imperativ, da se nešto tako uradi i Bosna i Hercegovina bi tada bila kao i druge zemlje koje kažnjavaju nijekanje holokausta“, ustvrdio je Inzko.
On je istaknuo kako je vrlo važno da u sljedećoj godini kada će se biti obilježena 25-ta godišnjica genocida u Srebrenici državni parlament donese takav zakon.
U Srebrenici je u ljeto 1995. počinjen najteži ratni zločin na tlu Europe nakon II. Svjetskog rata kada su srpske snage likvidirale više od 8000 bošnjačkih mladića i muškaraca. Današnje srpske vlasti niječu razmjere toga zločina i da se dogodio genocid.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.