N1 Srbija i United Media poslali su danas priopćenje velikom broju međunarodnih organizacija upozoravajući na nedostatak transparentnosti u sporu s Telekomom Srbija i kablovskim operaterima koje ta državna tvrtka kontrolira, zbog kojeg je više od 300.000 kućanstava ostalo bez pristupa tom kanalu.
Vodeći kanal vijesti u Srbiji, N1, pozvao je državne operatere Telekom Srbija i Pošta Net na fer i transparentan odnos u sporu zbog kojeg je više od 300.000 korisnika ostalo bez ovoga televizijskog kanala, kaže se u priopćenju i dodaje da je odbijanje državnog operatera da prihvati fer i transparentne uvjete radi obnavljanja ugovora za trećinu smanjilo ukupni broj gledatelja N1 pred najavljene izbore krajem travnja.
“N1, koji je dio United Medije, u prosincu je skinut s operatera Pošta Net, a sredinom siječnja i s kablovskih operatera Telekoma, jer su ugovori za sportske, informativne i druge kanale United Medije istekli krajem studenog i krajem prosinca prošle godine. Te kanale su distribuirali operateri Kopernikus i Radijus Vektor koje je Telekom Srbija kupio 2018. i 2019. s još šest drugih operatera u nizu netransparentnih i bezuvjetnih transakcija. Telekom je tako formirao infrastrukturni monopol na više od 50 posto teritorija Srbije, podsjeća se u priopćenju.
Većina kućanstava u Srbiji sada mogu izabrati ili Telekomov IPTV ili ponude kablovskih operatera koje državna kompanija kontrolira pod brendom Supernova ili državni Pošta Net. U priopćenju se podsjeća da su sve televizije s nacionalnim frekvencijama pod kontrolom ljudi koji podržavaju vlasti, a u nekim slučajevima su i članovi vladajuće stranke.
Kad je njen signal skinut s ponude ovih operatera, N1 je dao javnu ponudu od 0,4 eura mjesečno po korisniku za sve pružatelje usluga u Srbiji u periodu od tri godine, ali je Telekom Srbija smatrao da bi se N1 trebao besplatno emitirati do okončanja spora. Poziv za besplatno emitiranje odnosi se ne samo na onih 210.000 kućanstava kojima je signal uskraćen već i na svih 800.000 kućanstava u Telekomovoj korisničkoj mreži od kojih većina i nije imala N1.
N1 inzistira na jednakom odnosu u pogledu cijene, kakva je i prema manje popularnim kanalima čija je uređivačka politika naklonjenija vlastima i čiji su vlasnici bliski vlastima, a predloženi trogodišnji ugovor trebalo bi osigurati kontinuitet pristupa gledatelja objektivnom i izbalansiranom izvještavanju. Besplatna distribucija N1 na svim Telekomovim mrežama bi nesumnjivo doprinijela povećanju kredibiliteta predstojećih izbora, ali bez ugovornog jamstva signal kasnije može biti ugašen u bilo kojem trenutku.
Izvršna direktorica United Medije, Aleksandra Subotić izjavila je da “N1 ima ogromnu potporu i popularnost kod naših gledatelja zbog objektivnog izvještavanja”. “Ponudili smo fer uvjete Telekomu Srbija za distribuciju N1 i jedino što možemo zaključiti je da iza prekida distribucije stoje politički motivi. Zahtijevamo da nas vrate po fer komercijalnim uvjetima”, dodala je ona.
N1 je pozvao Telekom Srbije da objavi slične ugovore i njihovu vrijednost da bi se provjerilo je li ponuda fer. Telekom Srbija tvrdi da N1 ima malo gledatelja, ali je ta tvrdnja očigledno suprotna podacima koje je objavila agencije Nilsen, jedina službena agencija za rejtinge u Srbiji, prema kojima je N1 na drugom mjestu među kablovskim kanalima i na osmom u konkurenciji svih kanala svih žanrova uključujući i televizije s nacionalnim frekvencijama.
N1 je od mnogih grupa koje zagovaraju pluralizam u medijima dobio potporu za kampanju #DaSeVidiN1.
Organizacija BIRODI je objavila podatke prema kojima je izvještavanje N1 o političkim događajima izbalansirano u usporedbi s drugim televizijama u Srbiji.
Premijerka Srbije, Ana Brnabić, optužila je N1 da širi lažne vijesti o sporu, ali to je samo najnoviji u seriji zlonamjernih napada na postaju i njene novinare.
Direktor N1 Srbije, Jugoslav Ćosić (koji je i sam redovito bio meta napada tabloida) izjavio je da je N1 meta “specijalnog rata” i da je jasno da smo u neprijateljskom okruženju kao i da smo postali politički protivnici, a ne mediji u očima vlasti.
Ćosić je dodao da je ovo pokušaj da se N1 smekša i gurne s kolosijeka na najprljaviji način, zastrašivanjem novinara u pogledu budućnosti njih i njihovih obitelji.
Nedostatak medijskog pluralizma i fer pristupa u tiskanim i elektroničkim medijima glavni je razlog što su vodeće oporbene stranke najavile bojkot predstojećih parlamentarnih izbora u Srbiji.
Tijekom prosvjeda u Beogradu, u subotu 1. veljače, okupljeni su građani tražili da se okonča pritisak na slobodne medije u Srbiji. Među okupljenima je bilo i nekoliko profesora i akademika koji ocijenili da su aktivnosti usmjerene protiv N1 dio napora vlasti da se ograniče otvorene i kritički nastrojene debate.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.