Slovenska kompanija TUŠ, koja je širom BiH imala lanac trgovina, objavila je da zatvara sve svoje objekte, a kao razlog je navela nedavne poplave, tešku situaciju i nestabilno okruženje.
Nedim Kalamujić jedan je od povjerenika bh. dobavljača koji su direktno pogođeni odlaskom Tuša iz BiH tvrdi kako se radi o planiranoj prijevari najmanje 100 dobavljača kojima se pojedinačno duguje i do 200.000 eura, odnosno ukupno 10 milijuna i 300.000 eura. Ova dugovanja nemaju nikakve veze sa štetama od svibanjskih poplava kako sugeriraju u Tušu.
“Tuš je u svom poslovanju već prilično kasnio u plaćanju, a onda je iskoristio trenutak neke prirodne katastrofe da potpuno obustavi plaćanje i da optuže svoje povjerenike za blokadu što je čisti apsurd. Firme koje su stvorile dužničko-povjerenički odnos za preko dvadeset milijuna trebali su da im daju još 20 milijuna da bi došli u situaciju da im počnu plaćati što je čisti apsurd”, izjavio je Nedim Kalamujić.
Tuš je došao u BiH 2006. godine kao jedan od vodećih maloprodajnih lanaca u Slovenijii s osnivačkim kapitalom od 10 milijuna eura. Nakon što je sklopio dogovore s domaćim dobavljačima, posao je 2009. prebacio na novu tvrtku Tuš Trade registriranu na 1.000 eura početnog kapitala što je klasičan način isisavanja novca jer je dugovanje gotovo nemoguće naplatiti.
“Problem je ne samo nekoliko lica, nekoliko firmi, nego šire zajednice, pa možda čak i značajnog dijela ekonomije”, dodaje Kalamujić.
Uskoro će biti podnesena i kaznena prijava Tužiteljstvu BiH. U VTK ocjenjuju kako je to zapravo i jedini način da se dođe do isplate potraživanja, a za što će vjerovatno trebati godine.
“Mislim da je jedini način kako bi se mogli zaštiti dobavljači, odnosno svi u lancu trgovine da se što brže primjenjuju zakoni tako da se jednostavno rokovi koji se ugovore o naplati robe ispoštuju. Samim tim bi dobavljači dobili svoj novac”, izjavio je Muris Pozderac.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje potvrdili su da vrše provjere poslovanja slovenskog konzorcija koji duguje i oko 350.000 eura poreza.