Doktorica vjerovala da će se zaposliti s dobrim ocjenama, a posao čeka godinama

Regija 24. ruj 202011:40 > 11:51
Beta/Biljana Ljubisavljević

Marija Stanković (30), doktorica medicine s prosjekom 9,57, jedina je doktorica koji živi na području srpske općine Gadžin Han ali, nažalost, ni ona nije zaposlena.

Stanković je od diplomiranja 2015. jedina doktorica na “birou” u Gadžinom Hanu, međutim posao do sada nije uspjela dobiti i u Domu zdravlja u Gadžinom Hanu, niti u drugim zdravstvenim ustanovama širom Srbije.

“Prijavljivala sam se na natječaje u Nišu, Beogradu, Čačku, Subotici, Sremskoj Mitrovici, Valjevu. Zvali su me iz klinika u Beogradu četiri do pet puta jer sam ulazila u najuži izbor, ali su na natječajima uvijek posao dobivali neki drugi ljudi. Od ostalih sam samo dobivala obavijest da je netko drugi primljen”, rekla je Stanković za agenciju Beta.

Stanković sa suprugom Milošem i petogodišnjim blizankama Irinom i Isidorom živi u rodnom Donjem Dragovlju, u kome je živjela i tijekom završetka Medicinske škole i Medicinskog fakulteta u Nišu. Do diplome Medicinske škole, a potom Medicinskog fakulteta stigla je putujući autobusom do 40 kilometara udaljenog Niša, što je značilo polazak iz Donjeg Dragovlja u pet sati ujutro i, vrlo često, povratak zadnjim autobusom u 22 sata.

“Novac za moje studij, moj otac je osigurao cijepajući drva u planini i prodajući ogrijevno drvo. Poginuo je u planini radeći to, kada sam bila na petoj godini studija”, kazala je Stanković.

Sve donedavno bez posla je bio i suprug mlade doktorice, ali se srećom on nedavno uspio zaposliti u mljekari u Gadžinom Hanu. “Snalazimo se nekako za život. Živimo od dečjeg dodatka i minimalne zarade koju zarađuje suprug. Pomažu nam koliko mogu i suprugovi roditelji, mada svekrva prima minimalac, dok svekar ima minimalnu penziju”, kazala je Stanković.

Bila sigurna da bolje ocjene donose zaposlenje, ali…

Dok traga za poslom Stanković ne sjedi “skrštenih ruku”, već volontira u selu i priskače u pomoć mještanima kada im je potrebna medicinska pomoć.

Kćerke odgaja da budu vrijedne i da uče, nadajući se da će to njima u životu jednom to biti od koristi. “Trudila sam se imati što bolje ocjene na fakultetu i vjerovala sam da ću s dobrim prosjekom uspjeti brzo se zaposliti. Za vrijeme studija nisam ni pomišljala da ću ovoliko dugo tragati za poslom”, izjavila je Stanković.

Za proteklih pet godina otkako je diplomirala, Stanković je imala priliku pokazati svoje znanje samo kao volonterka tijekom izvanrednog stanja zbog epidemije koronavirusa.

Samo volontiranje

Beta/Biljana Ljubisavljević

“Tri mjeseca sam volontirala u ambulanti u susjednom Donjem Dušniku i radila patronažu u rodnom selu, a u isto vrijeme su me pozvali u niški Klinički centar. Tamo međutim nisam mogla raditi, jer je autobusni prijevoz bio ukinut pa nisam imala čime putovati. U Nišu u to vrijeme nitko nije iznajmljivao stanove, a svakako nitko ne bi ni primio za podstanara liječnicu koji radi sa kovid pacijentima”, rekla je Stanković.

 Dodala je da su suprug i ona spremni da se zbog njenog zaposlenja presele u bilo koje drugo mjesto u Srbiji.

“Volim posao za koji sam se školovala i želja mi je da nastavim učiti, da postanem specijalist interne medicine. Iz te grane sam pisala znanstvene radove za vrijeme studija. Ne mogu sama financirati specijalizaciju jer puno košta, a to bi doslovno značilo da djeci “uzmem kruh iz usta”, sa žaljenjem je izjavila Stanković.

Za mladu doktoricu u svom selu stanovnici Donjeg Dragovlja imaju samo riječi hvale. Supružnici Slobodanka i Čeda Miljković izjavili su za agenciju Beta da ne znaju kako bi preživjeli vrijeme “korone” i izvanrednog stanja da nije bilo nje. “Marija nam mjeri  tlak, previja kad treba, savjetuje oko lijekova i dolazi po tri puta dnevno pitati kako smo”, kazala je Slobodanka Miljković.

Njen suprug Čeda Miljković rekao je da je Dragovlje s nekadašnjih, tisuću i više stanovnika, posljednjih godina spalo, na svega oko 200 stanovnika i to uglavnom starijih od 60 godina kojima je liječnik često potreban.

“Najbliži liječnik je u Dušniku, ali autobusa nema, a malo je ljudi u selu koji imaju auto da vas prevezu do ambulante u Dušniku kad vam nije dobro. Izuzetno mnogo znači što imamo liječnika u komšiluku. Marija je mlada i perspektivna, velika je šteta što ne radi”, rekao je Čeda Miljković.

Mlada doktorica iz Donjeg Dragovlja je premijerki Srbije Ani Brnabić i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru uputila pismo s apelom za pomoć oko zapošljavanja. Odgovor za sada nije dobila.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje na području opštine Gadžin Han bez posla je 956 stanovnika. Visoko obrazovanje imaju 24 nezaposlene osobe.