Kitarović na Bledu o izbjegličkoj krizi: Ovo je tek početak

Regija 31. kol 201515:53 > 15:55
Ivana Dragičević

Arbitražni proces nepovratno je kontaminiran pa se rješavanje graničnog prijepora tim mehaniznom ne može nastaviti, rekla je u ponedjeljak hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović na Bledu.

U razgovoru s novinarima uoči početka Bledskoga strateškog foruma hrvatska je predsjednica kazala da je poznato da dvije strane različito gledaju na arbitražnu aferu, ali istaknula da je hrvatsko stajalište da je arbitražni proces “nepovratno kontaminiran”, pa se rješavanje grabničnog prijepora tim mehanizmom ne može nastaviti.

“Slovenija i Hrvatska oko arbitražnog procesa imaju različito mišljenje, ali od toga neće raditi problem nego žele nastaviti prijateljske i dobrosusjedske odnose”, rekla je Grabar-Kitarović.

Što se tiče nekih spekulacija u Sloveniji da bi dvije strane na nastavak arbitraže mogli potaknuti neki čelnici Europske unije, hrvatska je predsjednica istaknula da se radi o bilateralnom problema Hrvatske i Slovenije, a ne o pitanju EU-a, te da na dvjema državama u konačnici ostaje da razriješe sporno pitanje.

Govoreći o izbjegličkoj krizi, hrvatska je predsjednica istaknula da se Hrvatska mora pripremiti za sve moguće slučajeve i da je pred vratima Europe trenutno 200.000 migranata. Ona smatra kako je to tek početak problema s kojima će se Europa suočavati i da o tome treba razgovarati mnogo dublje, odnosno o uzroku migracija iz sjeverne Afrike i s Bliskog istoka.

Grabar-Kitarović i Pahor predali zajedničko pismo Donaldu Tusku

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja prisustvuje Bledskom strateškom forumu u Sloveniji, u ponedjeljak je, uoči službenog početka skupa, sa slovenskim predsjednikom Borutom Pahorom predala predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku zajedničko pismo, potpisano krajem prošlog tjedna na forumu u Alpbachu, kojim se predlaže održavanje summita EU-a i država u regiji koje još nisu članice Europske unije, na kojem bi se poduprli reformski procesi u jugoistočnoj Europi,

Ova inicijativa na tragu je tzv. procesa Brijuni-Brdo, kojega Slovenija i Hrvatska već niz godina promiču u regiji zagovarajući mjere za političku stabilizaciju, pomirenje i gospodarski oporavak, u sklopu približavanja zemalja u regiji Europskoj uniji i NATO savezu.

Dvoje predsjednika zajedničko pismo predali su Tusku kod vile Zlatorog na obali Bledskog jezera zadržavši se tom prilikom u kraćem razgovoru nakon kojeg nije bilo posebnih izjava. Slovenski predsjednik iskoristio je priliku da im pokaže ljepote jezera i ovog dijela Slovenije.

Iako je na Bledskom forumu predviđen široki spektar tema, čini se da će dominirati pitanje migrantskog vala u Europu, o čemu je Tusk razgovarao i sa slovenskim premijerom Cerarom pred početak glavnih panela.

Tusk je rekao da će izbjeglice i sljedećih godina biti izazovna tema za Europu te je osudio krijumčarske lance koji s ilegalnim prebacivanjem izbjeglica izazivaju velike ljudske tragedije. Pozvao je na zajedničke napore na europskoj razini u rješavanju pitanja izbjeglica.

Predsjednik Europskog vijeća nakon Bleda u utorak dolazi u Zagreb, gdje će razgovarati s najvišim hrvatskim dužnosnicima, a u slovenskim medijima zadnjih dana se nagađa o tome kako će Tusk pokušati biti svojevrsni posrednik u tzv. arbitražnoj krizi dviju država. Kako je javila slovenska tiskovna agencija STA, Tusk je nakon ranijeg susreta s Cerarom kazao da žali zbog obustavljanja arbitraže o granici, ali da se nada da proces još nije mrtav.

Cerar je kazao da je slovenske pozicije o tom pitanju predstavio predsjedniku Europskog vijeća, ali samo neformalno.

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec najavio tijekom današnje i sutrašnje konferencije više bilateralnih sastanaka sa stranim sudionicima na kojima će im predstaviti slovenske pozicije u vezi s arbitražnim procesom.

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u nedjelju je u Alpbachu, gdje se trilateralno sastala s Pahorom i austrijskim predsjednikom Heinzem Fischerom, naglasila da Slovenija i Hrvatska, i nakon što su se pokazale razlike u gledanju na arbitražu, trebaju kao i do sada razvijati dobre odnose.