Miki Manojlović: Odnos prema kulturi se ne mijenja

Regija 28. pro 201510:33 > 11:06
N1

Ostarjeh govoreći o istoj stvari, tolike godine prolaze, a odnos prema kulturi se ne mijenja, on ostaje isti ili gori i to je nešto što je zapanjujuće, rekao je u Novom danu Miki Manojlović. On dodaje da u BiH, Srbiji i Hrvatskoj uvjeti nisu isti, ali da je suština slična.

“Nikad nisam želio biti glumac da bih bio poznat. U današnjem svijetu možete biti poznati na puno jednostavniji, besmisleniji način, ali suština tog sabijenog života koji traje dva sata koliko si na sceni, taj pokušaj sažimanja vašeg pitanja što život jest, fascinantna je stvar. Vi zapravo živite nerealni život u realnom vremenu. Gluma je munjevita potvrda života u kraćem trajanju od onog kojim se mjeri realnost. Sve presušuje da bi se ponovo rodilo. Tako i nezadrživa želja za neprestanim iskušavanjem vlastitog trajanja”. Ovako je glumu opisao glumac, reditelj pa i pisac Predrag Miki Manojlović.

Sredinom godine izašla je njegova knjiga pod naslovom “A ko si ti”. U opisu knjige piše da ona nije klasična monografija, već je to jedan dokument, svjedočanstvo o čovjeku i vremenu, zbirka činjenica tijekom niza godina. “Jednog dana će netko pročitati i moći možda sagledati kakav je bio taj tip”, priča Manojlović u Novom danu.

Pred nekoliko mjeseci u Beogradu i Prištini odigran je Shakespeareov komad “Romeo i Julija”, koji je režirao Manojlović, a u kojemu igraju glumci iz Beograda i Prištine. Kaže da je jako dugo imao motiva za tu predstavu, da su oni dublji i da zadiru u njegov odgoj, djetinjstvo, ljude koje je znao, vrijeme koje je postojalo i ovo sada. Ideja da drama bude na dva jezika je za njega, kako navodi, predstavljao veliki izazov.

Gostujući u emisiji Pressing kod Jugoslava Ćosića u lipnju ove godine rekao je da će biti uspjeh ako predstava produži razmišljanje ljudi duže od samog trajanja komada. Predstava je do sada odigrana 12 puta i Manojlović kaže da vjeruje i da se nada da je to ostvarila.

Zainteresiranost za ovaj komad je velika, a predstava će, kako navodi, gostovati i u drugim gradovima regije, najprije 12. i 13. veljače u Zagrebu.

Manojlović navodi da je i napravljen dokumentarac o procesu rada na predstavi Romeo i Julija.

“Kultura je strateška stvar i to se gaji”

Upitan o suradnji u sektoru kulture tri države regije, Manojlović kaže da je projekata sigurno bilo, ali da nisu bili veliki i da su slabo vidljivi.

Govoreći o odnosu država, i Srbije i Hrvatske i BiH, prema kulturi, kaže: “Nisu uvjeti svugdje u regiji isti, ali je suština slična”. On navodi da se razlikuje i postotak koji se odvaja za kinematografiju: “Odvajanje nije podjednako, sistem koji je postavljen je napredniji u Hrvatskoj nego u Srbiji”.

Film je najvažniji, jer predstalja jednu sredinu, jednu državu, nas, možda bolje nego Nobelova nagrada za književnost, kaže Manojlović.

Smatram da, i to ne samo sada, od kad je umro drug Tito, do strahovitih i besmislenih ratova koje smo preživjeli, i kasnije – od 5. listopada, pa i kasnije – nismo imali razumijevanje kulture od strane politike, kaže Manojlović.

U svim ovim zemljama su se izredale razne stranke i ministri kulture, ali ništa nisu promijenili, kaže proslavljeni glumac.

Generalni odnos vlada prema kulturi je sličan i možda u financijskoj neimaštini smatraju da je to stvar koja ne može biti tretirana kao što treba, dodaje.

“Ključ svijeta, Europe je u kulturi”, naglašava Manojlović. “Kultura je strateška stvar i to se gaji i o tome se mora voditi računa… Ostarjeh govoreći o istoj stvari, tolike godine prolaze, a da se odnos ne mijenja, on ostaje isti ili gori i to je nešto što je zapanjujuće”.

Manojlović dodaje da su zakoni koji su donijeti poslije 2000. i koji i danas važe, u suprotnosti s drugim zakonima, i da je tu jedan kaos.

SFF najvažniji regionalni festival

Govoreći o Sarajevskom filmskom festivalu (SFF), čiji je predsjednik žirija bio, ističe da je glavni grad BiH preživio nešto što je neopisivo.

“O najtragičniju moguću sudbinu Sarajeva su se ogrebali mnogi. Imate jednu ružnu pojavu da su umjetnici raznih profila i domena dolazili i ostajali tu u Sarajevu da bi bili viđeni i politički viđeni”, kaže Manojlović.

SFF je postao najvažniji regionalni festival zbog toga što su dolazili najbolji filmovi i veliki dio časnog svijeta kimenatografije, zaključuje.

Cijelo gostovanje pogledajte u videu ispod:

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.