Nakon što je prije tjedan dana Arena Sport zabranjena na Kosovu zbog emitiranja prosrpskih propagandnih poruka, oglasio se njihov vlasnik, Telekom Srbija iz kojeg poručuju da nisu u emitirali ratne poruke već da se radilo o reklami. Kosovskim regulatorima poručuju da bi trebali razumijeti medije u ovako teškim vremenima. No analitičari napominju da je vlast u Srbiji još jednom zloupotrijebila sportske kanale.
Trideset tisuća domaćinstva na Kosovu tjedan dana ne može pratiti Arenu Sport. Toliko je prošlo otkako je nezavisna komisija za medije zabranila emitiranje tog TV kanala zbog propagandnih poruka koje veličaju napad u Banjskoj.
Optužbe i odgovornost oko incidenta ne priznaje Telekom Srbija, državna kompanija, vlasnik ovog sportskog kanala.
“Smatramo da je ova odluka izuzetno stroga jer nije uzela u obzir dugogodišnji rad u Kosovu bez problema, a zapravo se radi o spotu koji smo emitirali u reklamnom dijelu, a koji je bio posvećen Banjskoj. Osim što smatramo da je prestrog, smatramo da bi u cijelom području svaki propis trebao imati poseban odnos razumijevanja i transparentnosti prema medijima. U ovakvim teškim vremenima svaki bi regulator trebao imati razumijevanja za medije”, poručio je Vladimir Lučić, generalni direktor telekom Srbija.
Analitičari su takvu izjavu dočekali s iznenađenjem. Pitaju se – kako bi regulatori trebali imati razumijevanja za emitiranje propagandnih ratnih poruka u više sportskih emisija uz natpise “Pamtit ćemo” i “Slava herojima”.
Panika u redovima Telekoma Srbije?
Riječ je porukama podrške koje veličaju napad Srpskih državljana u Banjskoj. Zbog nereda ubijen je kosovski policajac. Analitičari ističu da reakcija Telekoma pokazuje ozbiljnost problema.
“Treba je shvatiti kao veoma jaku želju i paniku u redovima Telekoma Srbije, a to znači vjerojatno i vladajuće političke strukture kako bi smanjili štetu koja je nastala tim činom i kako bi smanili efekt i cijelokupnu priču vratili u pandorinu kutiju, ali zna se kad jednom taj duh izađe iz takve kutije veoma je teško vratiti ga, a pogotovo ne ovako preko noći s jednom izjavom”, ističe Marko Milosavljević, profesor s Fakulteta društvenih znanosti Sveučilišta u Ljubljani.
Iz hrvatske agencije za elektroničke medije kažu kako se ovako nešto kod nas ne može dogoditi.
“Naš zakon o elektroničkim medijima vrlo jasno propisuje pravila ponašanja i propisuje stupnjeve reakcije koje regulator može i mora slijediti ako dođe do određenih kršenja. Ovakvih situacija kod nas nije bilo, hoće li se one i u kakvoj mjeri pojaviti vjerujem da ipak neće. Mi se bavimo razvojem, a ne ovakvim pitanjima kakvim se bave Srbija i Kosovo”, pojašnjava Damir Bučević, član vijeća Agencije za elektroničke medije.
Ogromne cifre za sportske prijenose
Arena sport očigledno neće imati nema problema s plaćanjem kazni s obzirom na to da iza njih stoji državna kompanija. Milijardu eura izdvojili su za kupovinu sportskih prijenosa, a onaj Premier lige platili su čak 600 milijuna eura – debelo ga pretplativši. No, Arena bi, ako nastavi emitirati političku propagandu mogla biti izbačena iz drugih zemalja Zapadnog Balkana, smatraju analitičari.
“Zato vjerujem da i bilo koja kazna koju bi oni dobili neće biti za njih nikakav problem. Glavni problem za njih je što su izbačeni iz sustava i što mogu biti izbačeni iz drugih sustava Zapadnog Balkana i zbog toga što mogu neki nositelji prava i neki organizatori sportskih prava povući ili razmisliti o suradnji s Telekomom Srbije”, tvrdi Marko Milosavljević, profesor s Fakulteta društvenih znanosti Sveučilišta u Ljubljani.
Pitali smo i UEFA-u kako gledaju na činjenicu da gledatelji na Kosovu neće moći gledati njihova natjecanja, ali i na širenje političkih propagandnih poruka u programima koji emitiraju sportski sadržaj, ali nije nam stigao odgovor. Odluka o zabrani emitiranja je privremena, ali ako se sličan incident ponovi, za vjerovati je kako će i sankcije biti veće.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!