Multisistemski upalni sindrom jedna od mogućih komplikacija covida kod djece

N1 specijal 28. pro 202111:05 > 11:41 0 komentara
samoizolacija, karantena, djevojka, maska, zaštitna maska, rad od kuće, laptop, covid, koronavirus
Pexels / ilustracija

Tijek bolesti covid-19 kod djece često se odvija s blagim simptomima ili čak bez njih, ali se kod nekih nakon preboljenja bolesti mogu razviti teške komplikacije. U Sloveniji je dosad 63 djece pogođeno multsistemskim upalnim sindromom, pretjeranim odgovorom imunološkog sustava, koji može izazvati oštećenja srčanog mišića i unutarnjih organa. Cijepljenje osigurava barem djelomičnu zaštitu i od omikrona, kažu liječnici, zbog čega roditelje pozivaju na cijepljenje djece.

Iako se tijek bolesti covid-19 kod djece najčešće odvija bez ili s blagim simptomima, kod neke djece se mogu pojaviti komplikacije nakon preboljene bolesti. Jedna od njih je takozvani dugotrajni covid kod kojeg simptomi kao što su nesanica, teškoće prilikom disanja, umor, smetnje kod koncentracije i bolovi, ne nestaju ni nakon više tjedana ili mjeseci nakon zaraze.

Drugi je multisistemski upalni sindrom (engleski Multisystem Inflammatory Syndrome in Children, MIS-C), pretjeran odgovor imunološkog sustava na koronavirus, koji može pogoditi i djecu kod kojih je tijek bolesti bio blag ili čak asimptomatski. Obično se pojavi dva do šest tjedana nakon preboljene bolesti. Po riječima šefa Jedinice za pedijatrijsku pulmologiju, reumatologiju i alergologiju u mariborskoj Klinici za pedijatriju, doc. dr. Vojka Bercea, MIS-C se pojavi u prosjeku kod jednog djeteta na 500 do 1000 djece poslije preboljene bolesti.

U Sloveniji je po podacima oba klinička centra multisistemski upalni sindrom do sada pogodio 63 djece, 54 su ih liječili u Sveučilišnom kliničkom centru Ljubljana, a devet u Sveučilišnom kliničkom centru Maribor.

“Neobična stanja koja nismo znali objasniti”

Berce upozorava da je MIS-C samo vrh ledenog brijega, što se tiče pretjeranog odgovora imunološkog sustava kod djece. “Susretali smo se naime, s neobičnim stanjima kod djece, koja nismo znali objasniti, ali su se podudarala s razdobljem nakon preboljenog covida – kožnim osipima, neobjašnjivim upalama crijeva… Mogli bismo pretpostaviti da su to bile upravo posljedice pretjerane aktivacije imunološkog sustava nakon covida, a nisu dostigli kriterije za MIS-C, jer je bio pogođen samo pojedinačni organ,” rekao je Berce.

Zašto neka djeca razviju ovakav odgovor, a druga ne, još uvijek nije jasno. Berce upozorava, da djeca koju su liječili zbog MIS-C, nisu imala nikakvih prethodnih bolesti ili drugih faktora rizika za teži tijek bolesti. Radilo se o potpuno zdravoj djeci, uzrasta između 3 i 18 godina, objašnjava liječnik.

Prema riječima liječnika tijek bolesti kod svih je bio sličan – imali su poteškoće s probavnim sustavom i upalu srčanog mišića – no, kod nekih je bio blaži nego kod ostalih. Od njih devet četvero je trebalo liječenje u jedinici intenzivne njege “zbog stanja šoka ili teškog oštećenja srčanog mišića.”

“Kod nekih bi se stanje vjerojatno kobno završilo, da pretjeranu aktivaciju imunološkog sustava nismo zaustavili lijekovima,” upozorava Berce. Dodaje da se kod svih popravilo zdravstveno stanje nakon liječenja.

MIS-C do sada kod svih sojeva virusa

Voditelj kliničkog odjela za dječju alergologiju, reumatologiju i kliničku imunologiju u ljubljanskoj pedijatrijskoj klinici prof. dr. Tadej Avčin kaže da još nije jasno što će biti s MIS-C u slučaju novog soja omikron. Poznato je da se MIS-C dosad pojavljijvao kod svih sojeva virusa, dodaje.

Zato savjetuje roditelje da cijepe djecu. “Zasigurno cjepivo nudi barem djelomičnu zaštitu od soja omikron, zbog čega ima smisla cijepiti djecu što prije”, naglašava Avčin.

Berce se slaže. “Postoje izvještaji da je nakon cijepljenja protiv covida bilo nešto blagih miokarditisa, koji još ni izdaleka ne dostižu učestalost multisistemskog upalnog sindroma, a ni njegovu težinu,” upozorava liječnik. “MIS-C se javlja kod jednog od 500 preboljelih, što znači da komplikacija nije vrlo rijetka. Ozbiljne komplikacije nakon cijepljenja pojave se kod jednog na 500.000 cijepljenih ili još rjeđe.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!