Njemački geolog: Srpski litij neophodan za neovisnost od Kine

Regija 27. tra 202311:31 0 komentara
Pixabay

Viši geolog u njemačkoj Agenciji za mineralne resurse (DERA), Michael Schmidt, rekao je da je više od 15 projekata iskopavanja litija trenutno u različitim fazama razvoja u Europi. Rekao je da bi srbijanska nalazišta litija mogla biti ključna za europsku shemu opskrbe u pogledu neovisnosti o Kini.

Za Demostat je precizirao da se projekti nalaze u Španjolskoj, Portugalu, Finskoj, Francuskoj, Austriji, Njemačkoj, Češkoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i drugim zemljama.

Prema Demostatu, cilj EU je jasan – potrebno je smanjiti ovisnost Europe o Kini kada je riječ o ključnoj sirovini za baterije.

Kako bi to postigla, Europa također mora eksploatirati vlastita nalazišta litija, koja se nalaze u nekoliko zemalja. Kandidati su, između ostalih, Njemačka, Češka, Francuska, Portugal, ali EU računa i na Srbiju, piše Demostat.

Europa ima potencijala za izdvajanje i preradu dijela potrebnog litija, no, prema Demostatu, EU je svjesna da je za to potrebno prevladati prepreke, prije svega prosvjede lokalnog stanovništva i duge procedure odobravanja projekta, ali i zadovoljiti visoke ekološke standarde.

Schmidt je izjavio da Europa ima potencijal da se značajno opskrbi litijem iz svojih nalazišta 2030. godine – do 40 posto pretpostavljene potražnje.

Kad je riječ o Njemačkoj, Schmidt je rekao da najveći potencijal za iskopavanje litija vidi u nalazištima tvrdih stijena na granici te zemlje i Češke, u području Rudnih planina, kao i u dolini Gornje Rajne, gdje se nalazi litij.

Ustvrdio je da je zbog mnogih nepoznatih aspekata teško govoriti o godini kada bi mogla početi eksploatacija litija u Njemačkoj.

Srbija je ključna za neovisnost o Kini

Govoreći o Srbiji, Schmidt je rekao da ona ima jedinstvena i velika nalazišta litija i bora. Dodao je da je projekt Jadar, koji je, kako je rekao, ranije razvijala tvrtka Rio Tinto, među najvećim nalazištima tvrdih stijena u Europi.

“Ovaj projekt i proizvodi koji se tamo generiraju mogli bi biti ključni za europsku opskrbnu shemu u smislu neovisnosti o Kini”, istaknuo je Schmidt.

Dodao je kako bi projekt mogao potaknuti razvoj prerađivačke industrije u širem području oko nalazišta.

“To se odnosi i na projekt Euro litijum kod Valjeva”, rekao je.

Održivo rudarenje – moguće

Na pitanje postoji li ekološki prihvatljiv način iskopavanja litija, Schmidt je rekao da postoji mnogo načina za provedbu održivog rudarenja i rudarskih operacija. To je, kako je naveo, “megatrend” kada je riječ o brojnim projektima i lokacijama eksploatacije sirovina u svijetu.

Dodao je da se, kako bi se to osiguralo, uspostavljaju regulatorni okviri i rudarski standardi.

Rekao je da je “litij potreban za zelenu tranziciju”, te je, kako je naveo, stoga bitno da rudarenje tih materijala bude što održivije.

„To je ono što zahtijevaju i kupci i industrija. Ekološko i socijalno licenciranje postaje sve važnije“, istaknuo je.

Također je istaknuo da se mora shvatiti da će rudarstvo uvijek imati utjecaja na okoliš. “Stoga moraju postojati strogi regulatorni i ekološki okviri kako bi se to osiguralo”, istaknuo je Schmidt.

Na pitanje kada možemo očekivati ​​ekološki prihvatljivu eksploataciju litija, Schmidt je rekao da je taj proces započeo i da će se sve više provoditi. “To će biti obveza za vlade, za nizvodne industrije, kao i za krajnje kupce”, rekao je Schmidt.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!