Reuters o Mariniki Tepić: Vodeća figura srpske oporbe nastavlja štrajk glađu uprkos pogoršanju stanja

N1

O štrajku glađu Marinike Tepić pod naslovom "Srpska oporbenjakinja nastavlja štrajk glađu iako joj se zdravstveno stanje pogoršava" piše i Reuters, navodeći da "glavna osoba najveće srpske oporbene stranke" prosvjeduje protiv izborne krađe, unatoč savjetima liječnika. Jer, stanje joj se pogoršalo nakon devet dana bez hrane.

Kako prenosi Reuters, oporbena koalicija Srbija protiv nasilja, koja je osvojila drugo mjesto na općim izborima 17. prosinca, optužila je vladajuću populističku Srpsku naprednu stranku (SNS) za masovnu krađu glasova, što vlasti negiraju.

Marinika Tepić, koja je nakon izbornog dana zajedno s pet kolega štrajkala glađu, prima infuziju dva puta dnevno jer joj se jučer stanje pogoršalo. U intervjuu za Reuters rekla je da planira odbiti daljnje medicinske savjete kako bi okončala prosvjed”, prenosi jedna od najjačih svjetskih agencija.

Dodaju kroz tekst i da se štrajkači glađu nalaze u sjedištu Republičke izborne komisije (RIK). Govoreći o djeci, Tepić je počela plakati.

“Rekla sam im da se jednog dana neće sramiti. Moramo osigurati bolju zemlju za našu djecu”, rekla je Marinika Tepić, prenosi Reuters.

Kako dodaje agencija, Tepić je optužila vlast za upisivanje mrtvih u biračke popise i uvoz birača iz BiH i Kosova.

“Tražimo međunarodnu misiju koja će izvršiti reviziju cijelog izbornog procesa. Želimo da se izbori ponište i da se u roku od pet do šest mjeseci održe novi, ali pod boljim uvjetima.”

Podsjeća da je SNS na izvanrednim parlamentarnim izborima, prema preliminarnim rezultatima RIK-a, osvojio 46,72 posto glasova. Srbija protiv nasilja osvojila je drugo mjesto s 23,56 posto glasova, a treće Socijalistička partija Srbije sa 6,56 posto glasova.

Međunarodna promatračka misija rekla je prošlog ponedjeljka da je vladajuća stranka imala nepravednu prednost kroz medijsko predstavljanje, neprimjeren utjecaj predsjednika Aleksandra Vučića i izborne nepravilnosti, poput kupnje glasova.

Srbija protiv nasilja od 17. prosinca svakodnevno organizira prosvjede ispred sjedišta RIK-a. U nedjelju navečer prosvjed je postao nasilan, a policija je uhitila 38 osoba.

“Pritužbe o izbornim nepravilnostima trebaju biti propisno istražene i riješene”, objavila je Europska komisija.

Reuters citira Povjerenstvo da “iako se pravo na mirne prosvjede treba poštovati, nasilje nije rješenje i neprihvatljivo je”.

Postupanje policije mora biti razmjerno i poštivati ​​temeljna ljudska prava u skladu s vladavinom prava. Europska unija poziva na smirenost i dijalog”, priopćila je Europska komisija, a prenosi Reuters.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.