Primirje u Siriji neumorno se krši. Tako je u posljednja tri dana prekršeno ukupno 31 put. No, humanitarna pomoć ipak je uspjela doći do grada Muadamijata blizu Damaska. U napadu automobil-bombe na urede Fronte revolucionara Sirije poginulo je 18 ljudi.
U eksploziji auto-bombe, čija je meta bila utjecajna sirijska pobunjenička grupa, ubijen je vođa sirijskih pobunjenika Muhamad al-Kairi. Nitko nije preuzeo odgovornost za napad, no sirijska vlada i pobunjenici međusobno se optužuju za kršenje primirja, a pojavila su se snimke koje jasno pokazuju kako Rusija ispaljuje rakete unatoč primirju.
Kamioni pomoći stigli su u opkoljeni sirijski grad Muadamijat. U ovom gradu blizu Damaska električne energije nema već dvije i pol godine, stanovnici piju vodu iz bunara, a zadnja dostava hrane bila je prije dva tjedna.
“Od zatvaranja ceste nisam jeo. Nisam ništa stavio u usta. Trebam hranu, moram nešto jesti”, kaže maleni dječak.
Volonteri su počeli dijeliti pomoć, a u UN-u se nadaju kako je ovo samo početak. U Muadamijat je stiglo preko 50 kamiona pomoći, a nju čeka još 150.000 Sirijaca.
Primirje se ne odnosi na terorističke skupine. Vojne snage Sirijskog Kurdistana upozorile su na napad takozvane Islamske države na grad Tel Abjad.
Takozvana Islamska država provodi sustavnu politiku pražnjenja sela i korištenja ljudi kao živih štitova. No nakon dolaska naših snaga mještani se vraćaju kući i Tel Abjad.
Mirovni pregovori će se nastaviti u Ženevi, a ruska strana izrazila je svoj stav o prisutnosti Kurda zbog kojih Turska nije obećala primirje.
Razgovori bez sudjelovanja Kurda su nepotpuni i utjecat će na proces. Kurdi čine veliku populaciju i sudjelovali su u protuterorističkim operacijama. Nije korektno ignorirati Kurde samo zato što neki delegati ne žele da oni sudjeluju.
Inicijatori primirja su SAD i Rusija. No, iz SAD-a su poručili kako imaju Plan B ako primirje propadne za razliku od Rusije koja poručuje kako nisu raspravljali o nikakvom “Planu B” te kako ih čudi što SAD jest.