U nekim kršćanskim zemljama, poput Španjolske i Gruzije, postoji stoljetna tradicija skraćivanja zatvorskih kazni i prijevremenog puštanja iz zatvora određenog broja osuđenika u velikom tjednu prije Uskrsa.
Navodno je taj običaj nastao u spomen na biblijski prizor, kad okupljena svjetina na Pilatovo pitanje: “Koga hoćete da vam pustim: Barabu ili Isusa koji se zove Krist?”, rimskom namjesniku koji je želio oprati ruke zbog toga što je Isusa osudio na smrt viče da pomiluje zločinca Barabu, a razapne Isusa.
U Španjolskoj civilne vlasti svake godine za Uskrs na prijedlog vjerskih bratovština oslobode dvadesetak zatvorenika kojima se skrati kazna, prema tradiciji koja je stara oko 250 godina. No, neki smatraju da je riječ o anakronizmu.
Posebna negodovanja pojavila su se prije dvije godine, kad je na taj način kazna skraćena bankaru koji je izigrao povjerenje svog klijenta, te mu ukrao nekoliko desetaka tisuća eura.
Jedna od religioznih bratovština koje predlažu pomilovanja je društvo Nuestra Senora de la Soledad y Descendimiento del Senor iz Malage, čiji predstojnik Enrique Crespo Munoz kaže da u današnje vrijeme na skraćivanje kazne na taj način mogu računati oni koji nisu osuđeni za velike zločine.
Više se ne može dogoditi slučaj poput onoga iz 1928. kad je ta udruga predložila da se osuđenom na smrtnu kaznu zbog ubojstva s predumišljajem kazna zamijeni doživotnim zatvorom, tim prije što kazne smrću u Španjolskoj više nema.
U Gruziji pomilovanja i skraćivanja kazni odrađuje predsjednik države, a to se događa ne samo na Uskrs, nego i na druge velike vjerske blagdane, poput Božića i Marijina uzašašća. Lani je na taj način prepolovljena dugogodišnja kazna zatvora čovjeku osuđenom za ubojstvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.