Povjerenik za ljudska prava Vijeća Europe Nils Muižnieks vratio se iz svoga petodnevnog posjeta Hrvatskoj i iznio svoje ocjene situacije u našoj zemlji.
‘Društvena kohezija i pluralizam pod prijetnjom su u Hrvatskoj. Pozivam vlasti da iniciraju i provedu otvoreni dijalog kako bi se zaštitio pluralizam i spriječila daljnja polarizacija društva. Štoviše, politički vođe moraju poslati poruku protiv nasilja, diskriminacije i netolerancije, posebice protiv nacionalnih manjina i novinara’, kazao je Muižnieks. Zabrinjava ga sve veća etnička netolerancija, govor mržnje i drugi oblici mržnje usmjereni prema nacionalnim manjinama, posebice Srbima, Židovima i Romima.
Osim toga, povjerenik je ozbiljno zabrinut zbog neadekvatnog odgovora vlasti na fizičke napade i prijetnje smrću te zastrašivanje novinara. ‘Novinari igraju važnu ulogu čuvara demokratskoga društva i sve države moraju osigurati njihovu sigurnost. Nekažnjvanje zločina počinjenih protiv novinara treba se efektivno riješiti i spriječiti njihovo ponavljanje. Javni diskrus koji opravdava napade na novinare opasan je i štetan za slobodu medija i demokraciju’, kazao je povjerenik.
Povjerenik je istaknuo i naglu promjenu uredničkih pozicija na javnom radiotelevizijskom servisu, kao i odluku Vlade o prekidanju mandata predsjednice Vijeća za elektroničke medije, kao i raspuštanje njegovih članova.
Osim toga, Hrvatska mora riješiti i stvari oko Domovinskog rata, uključujući ukidanje nekažnjavanja za teška kršenja ljudskih prava, povredu međunarodnog humanitarnog prava, pružanje učinkovite i odgovarajuće odštete svim žrtvama rata, utvrđivanje istine o nestalim osobama i stvaranje održivih društvenih uvjeta za povratak izbjeglica. Podržao je regionalnu suradnju, posebice kad je u pitanju procesuiranje ratnih zločina. Povjerenik je pozvao Hrvatsku da riješi i problem ljudi koji su bez državljanstva ili su pod prijetnjom to postati, od kojih su većina Romi.
Osim toga, pozvao je vlasti da razviju sveobuhvatnu i dugoročnu politiku integracije migranata u društvo. Pozvao je i na smještaj izbjeglica u novu zgradu u Ježevu, kako bi se spriječila prenatrpanost u staroj zgradi. Na kraju je pozvao Hrvatsku da okoča praksu naplate troškova smještaja i deportacije onim migrantima koji se deportiraju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.