Nordijske zemlje zatražile su od Europske komisije da donese "potrebne mjere" kako bi Mađarsku obvezala da prihvati tražitelje azila koji su se prvi put prijavili na njezinu teritoriju, doznaje se u srijedu.
U pismu s nadnevkom 9. rujna kojega je AFP dobio presliku, Danska, Finska, Island i Švedska izražavaju “veliku zabrinutost” zbog odbijanja Budimpešte da u skladu s Dublinskim ugovorom prihvati migrante na svom teritoriju.
Po tom ugovoru migranti trebaju zatražiti azil u prvoj zemlji u Schengenskom prostoru u kojoj daju otiske prstiju i zemlja članica mora obraditi njihov zahtjev.
No Mađarska već nekoliko mjeseci odbija izvršavati svoje obveze na što ju pozivaju europske zemlje, upozoravaju nordijske zemlje u pismu u kojemu donose i presliku tipskog dopisa koji šalje Budimpešta.
“Obavještavamo vas da (…) ne možemo prihvatiti nikakav premještaj (u Mađarsku) na ime Dublinskog ugovora. Molimo vas da otkažete svaki premještaj koji je u tijeku i molimo vas da ubuduće ne planirate premještaje u Mađarsku na temelju tog ugovora”, navodi se u dokumentu.
Nadležni ministri nordijskih zemalja ocjenjuju da je takvo stajalište “nepoštovanje europskih zakona” i pozivaju europskog povjerenika za migracije Dimitrisa Avramopoulosa da “odmah reagira”.
“Važno je da europske zakone, pa tako i Dublinski ugovor, primjenjuju sve zemlje članice. U protivnom se moraju donijeti mjere” kojima će se na to prisiliti, upozoravaju potpisnici pisma.
Mađarska vlada se brani poručujući da po Dublinskom ugovoru zahtjeve za azil treba obraditi zemlja u kojoj migrant ulazi u EU te predbacuje Grčkoj da ne izvršava svoj dio ugovora.
Mađarski premijer Viktor Orban organizira 2. listopada referendum protiv raspodjele migranata u EU-u, uz potporu masovne i žestoke kampanje vlade protiv imigracije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.