Iako je Donald Trump dobio najviše glasova Amerikanaca na predsjedničkim izborima u studenom, Sjedinjene Američke Države tek danas zapravo službeno biraju novoga predsjednika.
Naime, predsjednika bira 538 elektora, odnosno članova elektorskoga kolegija, koji ne moraju nužno pratiti izbor građana. To jest, mogu glasovati po osobnom nahođenju i za predsjednicu SAD-a izabrati Hillary Clinton, jer elektori nemaju ustavnu obvezu voditi se za voljom građana, koje predstavljaju. Iako su šanse za to vrlo male, mogućnost ipak postoji, piše CNN.
Tri su moguća scenarija. Prema prvom, Trump će i službeno pobijediti. To je i najizvjesniji scenarij, jer se pretpostavlja da će on dobiti 306 glasova elektorskoga kolegija, a za pobjedu je potrebno najmanje 270 glasova.
Drugi scenarij podrazumijeva pobjedu Hillary Clinton, zahvaljujući “prevrtljivim” elektorima. Za pobjedu bi trebala najmanje 38 glasova tih elektora. Ipak, pretpostavlja se da je ovakav ishod teško ostvariv, zbog načina sastavljanja elektorskoga kolegija. Oni se biraju na stranačkim konvencijama ili odlukom stranačkih vijeća pojedinih saveznih država, što znači da su najčešće vjerni svojoj stranci, pa je teško moguće da će se predomisliti vezano uz glasovanje za određenoga kandidata.
U trećem scenariju podrazumijeva se da niti jedan kandidat ne dobije potrebnih 270 glasova, što je, opet, teško ostvarivo. Naime, iako ništa ne sprečava elektore glasati za kandidata po svom izboru, 29 saveznih država ima zakone koji služe za obeshrabrivanje “prevrtljivih” elektora. Iako rijetko aktivirani, ti zakoni predviđaju potencijalne novčane kazne ili zamjenu elektora. Ukoliko se, pak, ovaj scenarij ostvari, pa ni Trump ni Clinton ne dobiju potrebnu većinu, novoga bi predsjednika izabrao Senat, a on bi bio vršitelj dužnosti predsjednika SAD-a.
Američki će Kongres prebrojati i potvrditi elektorske glasove na zajedničkom zasjedanju 6. siječnja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.