Zadnjih dana, u blagdanskom periodu, policija je diljem svijeta zaplijenila više tona lažne riže.
Samo su nigerijske vlasti tijekom božićnih blagdana zaplijenile 2,5 tone lažne riže. Nigerijska je carinska služba priopćila kako su presreli 102 vrećice riže brenda Best Tomato Rice, nakon što je primatelj “poklona u riži” alarmirao vlasti. Ministarstvo zdravstva izdalo je priopćenje u kojemu pozivaju Nigerijce da ostanu mirni, nakon što su preliminarni rezultati istraživanja pokazali da nema dokaza da je riža plastična ili da sadrži otrovne kemijske supstance. Ipak, to se priopćenje ministarstva zdravstva kosi s ranijim izjavama carinske službe, javlja CNN.
Mamudu Haruna, nadzornik Federalne postrojbe za operacije nazvao je rižu plastičnom na konferenciji za novinare: “Napravili smo preliminarnu analizu plastične riže. Bila je ljepljiva nakon kuhanja i sam Bog zna što bi se dogodilo da su je ljudi konzumirali”, rekao je Haruna, opisavši uvoznike lažne riže kao sabotere gospodarstva, koji se žele obogatiti.
Među onima koji su kupili takvu rižu bila je i Kikelomo Adediti, koja je rekla da je u studenom kupila oko dva kilograma riže u jednoj malenoj trgovini. “Izgledala je potpuno normalno i bila jeftinija od riže koju inače kupujem, pa sam mislila da sam ugrabila odlično sniženje. Inače za rižu treba oko 20 minuta da se skuha, ali ova je i nakon 30 bila tvrda. Dodala sam još vode, ali aroma je djelovala kemijski, pa sam je bacila, misleći da joj je prošao rok trajanja”, rekla je Adediti za CNN.
Druga je žena također primijetila da je se s rižom događa nešto čudno, pa je njezin muž o svemu obavijestio carinsku službu.
Još je uvijek nejasno od čega je riža napravljena. “Ako je pogledate, izgleda kao riža. Ako gledate fotografije, opet je riža.. Ako je kuhate i jedete, riža je, ali jedino kad je dotaknete, shvatit ćete da se ne radi o riži”, rekao je Attah. “Zato je zovem lažnom rižom, ne plastičnom rižom. Meni više izgleda kao brašno u gumi, ne znam kakve su kemijske spojeve koristili za to”, rekao je.
Kako prepoznati ‘lažnu’ rižu
Test s vodom
U posudu vode stavite žlicu sirove, nekuhane riže. Ako zrno potone, riža je dobra, no ako ne potone već ostane plutati – rižu bacite.
Test s vatrom
Zapalite malo riže šibicom i ako osjetite miris plastike – sve je jasno, riža zapravo nije riža.
Mužar
Stavite par zrna riže u mužar i izgnječite ih. Ako dobijete bijeli prah – riža je dobra, no ako prah bude žut – riješite se riže.