Britanska premijerka Theresa May zauzela se u utorak za "jasan i čist" razlaz s Europskom unijom kazavši da Brexit znači izlazak iz jedinstvenog europskog tržišta.
“Ujedinjeno Kraljevstvo ne može i dalje biti dijelom jedinstvenog tržišta”, rekla je Theresa May u dugo iščekivanom govoru u Londonu, u kojem je napokon otkrila svoje prioritete za pregovore s EU-om.
May planira do kraja ožujka formalno pokrenuti proceduru razdruživanja od EU-a, nakon čega slijede dvije godine pregovora s Bruxellesom i europskim partnerima, a konačni sporazum će dati na glasovanje u britanski parlament. Ta najava odmah je pozitivno utjecala na vrijednost britanske funte.
May je kazala da ostanak na jedinstvenom tržištu nije u skladu s prioritetom Londona da stavi pod kontrolu imigraciju iz EU-a, što onemogućava temeljno europsko načelo slobode kretanja europskih radnika.
“Ujedinjeno Kraljevstvo otvorena je i tolerantna zemlja, ali poruka naroda je bila vrlo jasna: Brexit treba omogućiti kontrolu broja Europljana koji dolaze u Ujedinjeno Kraljevstvo”, kazala je.
“Želimo novo pravedno partnerstvo (…), ne status djelomičnog ili pridruženog člana EU-a, koji će nas ostaviti napola unutra ili napola vani”, kazala je, zauzevši se također za “novi dogovor” o carinskoj uniji.
“Nećemo tražiti da ostanemo članicom jedinstvenog tržišta, ali ćemo tražiti najveći mogući pristup”, objasnila je, s obzirom na to da je 44 posto britanskog izvoza 2015. otišlo u EU.
Kako bi se izbjeglo “prenaglu promjenu”, May se zauzima za “postupnu provedbu” sporazuma s EU-om nakon završetka pregovora.
“Uspjeh EU-a je u interesu Ujedinjenog Kraljevstva”, istaknula je. Velika Britanija ostat će stoga “najbolji prijatelj i susjed naših europskih partnera”, obećala je, upozorivši Europljane da ne kažnjavaju njezinu zemlju.
“Bit ćete uvijek dobrodošli u ovoj zemlji kao što se nadamo da će i naši građani biti dobrodošli kod vas”, kazala je britanska premijerka u govoru održanom pred veleposlanicima 27 državama članica i britanskim dužnosnicima u zgradi Lancaster House.
No, Velika Britanija će postati također “zemlja koja gleda preko granica Europe”, dodala je, najavljujući projekt “velike trgovačke nacije na svjetskoj razini”.
May je kazala da Ujedinjeno Kraljevstvo treba biti “otvoreno prema svijetu” i da će sklopiti vlastite trgovinske sporazume sa zemljama Commonwealtha, azijskim divovima i SAD-om.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump u tome ju je podržao, kazavši u nedjelju za Times da “brzo” želi sklopiti takav sporazum s Britanijom.
No May bi mogla naići na protivljenje europskih čelnika, ponajprije njemačke kancelarke Angele Merkel koja se protivi “Europi a la carte”.
Uoči ovog govora, poljska premijerka Beata Szydlo ponovno je istaknula da se zauzima za “meki” Brexit koji bi jamčio “prava poljskih i europskih građana”.
Austrijski ministar vanjskih poslova Joerg Schelling je pak ocijenio da će “Brexit potrajati pet a ne dvije godine”. “Nitko ne zna što će se točno dogoditi”, rekao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.