Erdogan i čelnici AKP-a žele promijeniti ustav, čime bi se samo osnažio položaj predsjednika, brane time da će stabilizirati zemlju.
Novi ustav koji predsjednik Recep Tayyip Erdogan nastoji progurati pretvorit će Tursku u “sultanat” i ukinuti demokraciju, rekao je u četvrtak čelnik turske odvjetničke komore.
“U našim knjigama imamo poseban pojam za to – sultanat”, rekao je Metin Feyzioglu novinarima u Ankari.
Parlament ubrzano mijenja ustav kako bi se uveo novi sustav vlasti. Dosad je u prvom čitanju dvotrećinskom većinom usvojeno 18 amandmana, a sedam ih je prošlo i drugo čitanje.
Usvajanje paketa ustavnih reformi očekuje se ovoga vikenda u parlamentu gdje Erdoganova stranka Pravde i razvoja (AKP) ima većinu. AKP podupire dio zastupnika desnog Nacionalističkog pokreta (MHP), dajući mu potrebne dodatne glasove.
Ustavne reforme morat će se usvojiti i na referendumu, najvjerojatnije u travnju. Feyzioglu je upozorio da bi to moglo biti “posljednje slobodno glasanje”.
Turkska je u od neuspjelog puča u srpnju prošle godine u izvanrednom stanju u kojem su već ograničene neke građanske slobode. Otad je zatvoreno više od 40.000 ljudi, a kritičari upozoravaju da je izvanredno stanje iskorišteno za obračun s političkim disidentima.
Erdogan i čelnici AKP-a tvrde da će novi ustav, kojim jačaju ovlasti predsjednika, donijeti stabilnost Turskoj.
Protivnici, pak tvrde, da će nestati mehanizam uzajamne kontrole vlasti, jer će moć biti koncentrirana u rukama predsjednika.
Ustavnoj reformi protive se lijeva oporbena Narodna demokratska stranka (CHP) i prokurdska Narodna demokratska stranka (HDP) čijih je jedanaest zastupnika pritvoreno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.