Tisuće Francuza na ulicama: Svi smo mi Charlie!

Svijet 07. sij 201520:37 > 20:41
REUTERS/Stephane Mahe

U terorističkom napadu na satirički tjednik Charlie Hebdo u srijedu je u Parizu ubijeno dvanaest osoba, među kojima osam novinara, jedanaest je ranjenih, među njima četvero teško, nakon čega se u znak počasti žrtvama na ulicama glavnoga francuskog grada okupilo više tisuća ljudi, a osude napada stižu iz cijeloga svijeta.

Na poziv sindikata, udruga, medija i političkih stranaka sudionici su se okupili na Trgu Republike u središtu Pariza nedaleko od sjedišta Charlie Hebdoa. Neki među njima isticali su natpise “Ja sam Charlie”, slogan solidarnosti koji već kruži društvenim mrežama, a na nekima je pisalo “Sloboda tiska nema cijenu”.

Pokolj, koji je francuski predsjednik Francois Hollande nazvao “činom iznimnog zvjerstva”, diljem svijeta naišao je na osudu i gnjev, prenose agencije.

Ravnatelj američke savezne policije FBI James Comey u srijedu je na Međunarodnoj konferenciji o sigurnosti na internetu u New Yorku izvijestio da agencija surađuje s francuskim snagama sigurnosti kako bi se odgovorni za napad priveli.

Napad je osudio i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, kazavši kako je zgrožen “strašnim, hladnokrvno počinjenim terorističkim napadom” na ured francuskog tjednika. “Svrha ovoga groznog napada je podjela. I ne smijemo upasti u tu zamku”, rekao je novinarima.

“Barbarski i kukavički teroristički napad” na ured Charlie Hebdoa osudilo je i Vijeće sigurnosti UN-a, pozvavši da se počinitelji uhite. “Članice Vijeća sigurnosti oštro osuđuju ovaj teroristički čin na novinare i na tjednik, koji se ne može tolerirati”, stoji u priopćenju 15-članog VS-a.

REUTERS
EPA
EPA
EPA
EPA
EPA

“Nijedna zemlja ne zna bolje od Francuske da sloboda ima cijenu”

Američki predsjednik Barack Obama u osudi napada u središtu Pariza kazao kako je to teroristički napad na saveznicu Sjedinjenih Država – Francusku te je ponudio pomoć u potrazi za počiniteljima.

“U kontaktu smo s francuskim dužnosnicima i svoju sam administraciju uputio da omogući svu potrebnu pomoć kako bi se teroristi priveli pravdi”, stoji u Obaminu priopćenju. “Francuska je najstariji saveznik SAD-a i stajala nam je rame uz rame u borbi protiv terorista koji su prijetili zajedničkoj sigurnosti i sigurnosti svijeta”, rekao je američki predsjednik.

Američki državni tajnik John Kerry u emotivnom je govoru osudio teroristički napad, kazavši kako će sloboda govora prevladati. “Nijedna zemlja ne zna bolje od Francuske da sloboda ima cijenu, a sloboda izražavanja i medija temeljne su i univerzalne vrijednosti”, kazao je među ostalim.

Osudama se pridružio i talijanski premijer Matteo Renzi, koji je u srijedu navečer posjetio francuskog veleposlanstvo u Rimu kako bi izrazio solidarnost Italije nakon smrtonosnog napada. “Francuska je simbol slobode. Svi smo mi Francuzi jer vjerujemo da je sloboda jedini razlog postojanja Europe i europskih građana”, rekao je talijanski premijer na francuskom.

Nakon terorističkog napada u Parizu oko doma švedskoga umjetnika Larsa Vilksa, koji je 2007. objavio kontroverzne crteže prikazavši na njima proroka Muhameda kao psa, pojačane su mjere sigurnosti. “Da, pojačali su mjere sigurnosti”, kratko je potvrdio Vilks u telefonskom razgovoru za Reuters.

I službeni Madrid u srijedu je oštro osudio “podao teroristički napad” u Parizu. Španjolska je u srijedu sazvala sastanak protuterorističkih službi nakon što je napad u Parizu koincidirao s lažnom dojavom o bombi u sjedištu medijske grupe El Pais koje je zbog toga evakuirano na dva sata.

“Islam osuđuje svako nasilje”

Arapska liga i njezine brojne članice te glavni vjerski autoritet sunitskog islama, kairsko sveučilište Al Azhar, osudili su teroristički napad na pariški tjednik, a u priopćenju Al Azhara se ističe da “islam osuđuje svako nasilje”. “Podao” napad “koji islam osuđuje poput svih ostalih vjera”, osudili su i Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, Jordan, Tunis, Maroko te Međunarodna zajednica muslimanskih ulema sa sjedištem u Dohi.

Izraelski ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman pozvao je danas na odlučnu akciju protiv terorista te francuskom narodu i vladi uputio izraze duboke žalosti.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine oštro je osudilo napad u Parizu, nazvavši taj čin “brutalnim terorističkim aktom”.

“Predsjedništvo BiH smatra da nije riječ samo o napadu na redakciju lista ‘Charlie Hebdo’ niti samo na Francusku nego na cijeli slobodni i demokratski svijet kao i napadu na slobodu izražavanja”, stoji u izjavi objavljenoj u Sarajevu.

Bivši poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mustafa Cerić pridružio se oštrim osudama terorističkog napada u Parizu, a muslimane u Europi pozvao je da zaštite islama od onih koji u ime te religije šire teror.

“Zapanjen sam tragičnim događajima u Parizu. Gotovo je nemoguće zamisliti da se u srcu Europe teroristi na takav način obračunavaju sa novinarima”, stoji u izjavi Cerića koji nosi titulu reisu-l-ulema emeritus.

“Pozivam sve muslimane u Europi da ostanu mirni”

Bivši poglavar bosanskohercegovačkim muslimana istaknuo je kako “ne postoji vjera koja dopušta ili opravdava ubijanje, prolijevanje krvi nedužnih ljudi”.

“Pozivam sve muslimane u Europi da ostanu mirni i da na svaki način zaštite ime islama i muslimana od onih kojima nije ništa sveto čim im nije sveta nevinost ljudskog života. Također, pozivam europske političare i medije da ne demoniziraju bilo koju vjeru zbog skupine terorista koji zloupotrebljavaju vjeru”, stoji u Cerićevoj izjavi.

Najviši srbijanski državni dužnosnici uputili su brzojave sućuti državnom vrhu Francuske, francuskim građanima i obiteljima ubijenih.

“Užasnuti smo vijestima o krvavom piru terorista, najgorih ekstremista, usred Pariza. Suosjećamo najdublje s vama i gnušamo se ovog užasnog zločina”, navodi se u brzojavu predsjednika Srbije Tomilsva Nikolića francuskom kolegi Francoisu Hollandeu.

Nakon današnjeg terorističkog napada oglasio se i britanski pisac indijskog podrijetla Salman Rushdie, autor “Sotonskih stihova”, protiv kojega je prije 26 godina izdana fetva jer je ocijenjeno da romanom vrijeđa islam. Izrazio je solidarnost s novinarima Charlie Hebdoa pozvavši na “obranu satire koja je oduvijek bila oružje slobode protiv tiranije i nepoštenja”.