Europa i Rusija već neko vrijeme odmjeravaju snage oko opskrbe plinom, a sezona grijanja samo što nije počela.
Ruski Gazprom šalje od rujna manje plina od traženog Poljskoj, Slovačkoj, Austriji i Mađarskoj nakon što je Europska unija počela slati plin Ukrajini, što neki tumače kao jasno upozorenje Moskve uoči sezone grijanja koja je službeno počela 1. listopada, kada industrija prelazi na više cijene.
“Nitko se ne bi trebao čuditi ruskim postupcima. Oni žele zadržati pritisak na Ukrajinu… na početku sezone grijanja”, rekao je za Reuters Michael LaBelle, stručnjak za plin na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti.
Rusija je najveći opskrbljivač plinom Europe i pokriva gotovo trećinu njezine godišnje potrošnje. Gazprom od europskih kupaca ubere oko 80 milijardi američkih dolara na godinu, što je većina njegovih prihoda.
Moskva je prekinula isporuku plina Ukrajini tri puta u zadnjih deset godina – 2006., 2009. i od lipnja ove godine, iako plin namijenjen Europskoj uniji preko Ukrajine i dalje pristiže.
Premda analitičari još ne govore o “plinskom ratu”, slažu se da Moskva upozorava Europu da je spremna odgovoriti ako joj nametne nove sankcije zbog miješanja u sukob u Ukrajini.
“Rusko smanjenje isporuke plina moglo bi zapravo na kraju biti sasvim bezopasno. Ali to što nisu nikome rekli unaprijed, pokazuje da se ne bi smjelo vjerovati njihovim objašnjenjima, a to je samo po sebi loše”, rekao je češki veleposlanik za energetsku sigurnost Vaclav Bartuška. Dodao je da bi bilo smiješno očekivati da će plin preko Ukrajine ove zime teći kao i obično.
Trgovci plinom, međutim, napominju da su nedavna ruska smanjenja izvoza plina Europi unutar okvira predviđenih ugovorima te da se događaju u trenutku kada su europska plinska skladišta dobro popunjena.
Moguć dogovor Rusije i Ukrajine oko plina?
Ruski ministar energetike Aleksandar Novak rekao je u utorak kako se nada da će dogovor s Kijevom postići ovaj tjedan, no Ukrajina nije tako sigurna.
Po nacrtu sporazuma, Ukrajina bi Rusiji trebala platiti 3,1 milijardu dolara dugova za plin i plin plaćati unaprijed svaki mjesec po cijeni od 385 dolara za tisuću prostornih metara, dok bi Rusija do travnja trebala isporučiti pet milijardi prostornih metara plina.
Jedan ukrajinski diplomat rekao je za EUobserver da Kijev smatra da bi tržišna cijena plina trebala biti 250 dolara te da Gazprom pomaže Kremlju da “plati rat” na istoku Ukrajine. “Zašto bismo podržavali kompaniju koja podržava teroriste u Ukrajini i čak plaća za ovaj rat?”, rekao je.
“Ovaj sporazum nije dobar za nas jer je previše nejasan pa se Gazprom može poigravati njime kako bi vršio pritisak”, rekao je ukrajinski analitičar Mihael Gončar, bivši visoki dužnosnik ukrajinske kompanije Naftogaz.
“Postoje veliki izgledi da će biti poremećaja u isporuci posebice ako Ukrajinci ne uspiju povećati zalihe plina”, rekao je Peter Hughes iz njemačke konzultantske tvrtke Global Gas Partners na margini Plattsova Europskog plinskog summita 2014. održanog 29. i 30. rujna u Berlinu.
Analitičari se slažu da će sve strane biti na gubitku ako ove zime dođe od obustave isporuke plina.