Kina tvrdi da ne daje naftu Sjevernoj Koreji

Svijet 29. pro 201711:58 > 11:58
Ilustracija

Kina je u petak odbacila izvještaje da nezakonito prodaje energente Sjevernoj Koreji nakon što je američki predsjednik Donald Trump izrazio nezadovoljstvo što Peking Pjongjangu daje naftu.

Trump je u četvrtak na svom Twitter profilu napisao kako je Kina “ulovljena” pri tranzitu nafte u Sjevernu Koreju, te da će to spriječiti “prijateljsko rješenje” krize oko sjevernokorejskog nuklearnog programa.

“Bio sam blag prema Kini jer je jedina stvar koja mi je važnija od trgovine rat”, istaknuo je američki predsjednik u razgovoru za New York Times.

Južnokorejske novine Chosun Ilbo ovog su tjedna citirale izvore iz vlade koji otkrivaju kako su američki špijunski sateliti od listopada više od trideset puta ulovili kineske brodove kako prebacuju naftu u Sjevernu Koreju. Američki dužnosnici nisu još potvrdili te izvještaje.

Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying rekla je novinarima kako je svjesna nedavnih medijskih napisa, uključujući onog o kineskom plovilu koje je 19. listopada dalo naftu sjevernokorejskom brodu.

“Kineska strana je odmah pokrenula istragu. Brod koji je u pitanju zapravo od kolovoza nije pristajao u kineske luke i nema izvještaja o ulasku ili izlasku iz njih”, istaknula je Hua.

Naglasila je kako nema informacije o tome je li plovilo pristalo u luke u drugim državama, no da se medijski napisi u pitanju “ne slažu s činjenicama”.

“Kina je uvijek u potpunosti implementirala rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda koje se odnose na Sjevernu Koreju i ispunjavala svoje međunarodne obaveze. Nikad ne dopuštamo kineskim tvrtkama i građanima da krše te rezolucije”, rekla je glasnogovornica.

“Ako se kroz istragu potvrdi da postoje kršenja, Kina će se ozbiljno nositi s njima u skladu sa zakonima i regulacijama”, zaključila je Hua.

Trump je u razgovoru za New York Times izravno povezao trgovinsku politiku svoje vlade prema Kini sa suradnjom dviju država u rješavanju sjevernokorejske nuklearne krize.

“Tijekom kampanje sam bio veoma oštar prema Kini po pitanju trgovine. Prošle smo godine imali minimalno 350 milijardi dolara trgovinskog deficita s Kinom. To ne uključuje krađu intelektualnog vlasništva koje vrijedi još 300 milijardi”, rekao je Trump.

“Ako mi pomognu sa Sjevernom Korejom mogu malo drugačije gledati na trgovinu, barem neko vrijeme. To sam i radio. No kad nafta odlazi u tu državu, to me ne veseli”, poručio je.

Sjedinjene Države upozoravaju da je puna suradnja Kine, sjevernokorejske susjede i glavnog trgovinskog partnera, ključna za uspjeh u smirivanju Pjongjanga.

Kina je više puta ponovila da poštuje sve rezolucije protiv Sjeverne Koreje, usprkos sumnjama Washingtona, Seula i Tokija.