Moskva u šoku što Hrvati ratuju u Ukrajini: Povucite ih!

Reuters/Sergei Karpukhin

Rusko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je izrazilo zabrinutost i šokiranost činjenicom da u sukobu u Ukrajini sudjeluju hrvatski dragovoljci na strani ukrajinske vojske te je pozvalo Zagreb da to spriječi.

“Moskvu je zabrinula i šokirala izjava za javnost potpredsjednice hrvatske Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova (Vesne Pusić) kojom je potvrdila da u trenutačnom sukobu na ozemlju Ukrajine sudjeluju hrvatski dragovoljci na strani ukrajinske vojske, a da nije dovela u pitanje zakonitost takvog sudjelovanja hrvatskih građana u operacijama koje provode ukrajinske vojne strukture”, navodi se u priopćenju.

Pusić je u srijedu potvrdila da ima hrvatskih državljana koji se bore u Ukrajini, ali isključivo u redovnoj ukrajinskoj vojsci.

“Pozivamo Zagreb i druge vlade čije su državljane unovačile ukrajinske oružane snage, da spriječe tu izopačenu praksu”, ističe se u priopćenju ruskog MVP-a, uz napomenu da je to osobito važno u ovom presudnom i teškom razdoblju provedbe mirovnog sporazuma iz Minska u cilju normalizacije stanja na jugoistoku Ukrajine.

Hrvatski premijer Zoran Milanović je u četvrtak govoreći o odlasku hrvatskih državljana u rat u Ukrajini rekao da je to “uobičajena pojava” te kako je važno “da to nije povezano s terorizmom”.

“Kad bi se povezalo s terorizmom, ne samo u Ukrajini nego i na Bliskom istoku, onda bi se našlo načina da se na to djeluje”, rekao je.

U priopćenju ruskog MVP-a se tvrdi da je, po dostupnim informacijama, nekoliko hrvatskih državljana pristupilo “groznoj” bojni “Azov”, koju su utemeljile snage krajnje desnice.

Ministarstvo kaže da je izjava glede sudjelovanja europskih građana u “kaznenim operacijama ukrajinske vojske” objavljena istodobno s, kako Rusija uporno tvrdi unatoč dokazima Zapada i Ukrajine, “neutemeljenim optužbama o nazočnosti ruskih vojnika na ukrajinskom ozemlju”.

“Stoga želimo još jednom, naglasiti da je nedopustiva nazočnost stranih plaćenika, uključujući i hrvatskih, u sukobu u Ukrajini i da se on time samo raspiruje”, navodi se te se hrvatske vlasti poziva da obrate pozornost na mjere koje je u četvrtak u Minsku dogovorila Kontaktna skupina u cilju provedbe sporazuma iz Minska, osobito glede “povlačenja svih stranih oružanih postrojbi, vojne opreme i plaćenika s ukrajinskog ozemlja, pod nadzorom OESS-a” te “razoružavanja svih nezakonitih skupina”.

U prilogu pogledajte što je ministar pravosuđa Orsat Miljenić rekao o ratovanju hrvatskih građana na inozemnim bojištima.

MVEP: Situaciju pratimo s najvećom ozbiljnošću

“Hrvatska je pozdravila danas postignuti dogovor u Minsku i vjerujemo da njime započinje proces prekida sukoba te da predstavlja prvi korak prema održivom miru u Ukrajini. Što se tiče hrvatskih državljana koji su otišli na ukrajinsko bojište i zbog čega je i dana izjava na koju se referira rusko Ministarstvo vanjskih poslova, radi se o tome da su samo konstatirane činjenice, jer pratimo stanje. Činjenica jest da se na ukrajinskom bojištu nalaze hrvatski državljani, konkretno radi se o njih osam, ali ponavljamo, njihov odlazak nije vezan uz bilo koju od hrvatskih državnih institucija, a niti ih one na bilo koji način podržavaju. Bez obzira što se radi o vrlo malom broju pojedinaca, to nas zabrinjava i situaciju pratimo s najvećom ozbiljnošću.

Smatramo da se svi strani borci, pa i oni koji su otišli iz Hrvatske, a koji se nalaze u Ukrajini, trebaju vratiti u svoje matične države kako bi ovaj današnji sporazum iz Minska što prije donio konkretne rezultate.

Podsjećamo, također, da se Hrvatska dosljedno zalaže za deeskalaciju sukoba i što brži pronalazak održivog mirnog rješenja, također u ponedjeljak, nakon sastanka Vijeća za vanjske poslove u Bruxellesu, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je kako je se „mora postići neki sporazum o prekidu sukoba i uspostavljanju miru tj. postepena strategija za uspostavu mira. I moraju se vidjeti neki konkretni elementi provedbe”, priopćili su iz MVEP-a.