Podijeljeni Europljani u borbi s nezaposlenošću

Svijet 09. lis 201410:24 > 11:01
REUTERS/Stringer

Francuska i Italija s jedne i Njemačka s druge strane ostale su na suprotstavljenim stajalištima u vezi s proračunskom disciplinom, ali su zajedno s europskim kolegama obećale da će se odlučnije boriti s nezaposlenošću mladih, u srijedu u Milanu na europskoj konferenciji o zapošljavanju.

Francuski predsjednik Francois Hollande, koji je već nekoliko dana pod pritiskom zbog proračunskog deficita Francuske, rekao je pred novinarima da se u Milanu razgovaralo o “zapošljavanju i rastu a ne o proračunu, premda proračun može utjecati na rast”.

O toj temi će se, podsjetio je, raspravljati na idućem europskom vijeću koje se 23. i 24. listopada treba održati u Bruxellesu, na novom summitu koji bi mogao biti buran.

U međuvremenu, Hollande je istaknuo da će Francuska “učiniti sve da ispuni svoje obveze i iskoristiti sve predviđene popuste” u vezi s proračunom za 2015. koji bi Europska komisija mogla odbiti.

Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja se svesrdno zauzima za proračunsku disciplinu, rekla je kako vjeruje da će “te dvije zemlje (Francuska i Italija) provesti ozbiljne reforme” i da će “svatko biti svjestan svoje odgovornosti”.

Odmah nakon dolaska u lombardijsku prijestolnicu, Hollande se zauzeo za stanku u provedbi politike štednje koju optužuju da pogoršava krizu u Europi.

“Ritam proračunskih politika moramo prilagoditi izazovu rasta. Danas je on ugrožen i zato mu se svi moramo okrenuti jer se tiče svih nas”, rekao je francuski predsjednik.

Domaćin susreta, Matteo Renzi se zauzeo za promjenu gospodarske politike, ali je zajedničku tiskovnu konferenciju iskoristio ponajprije kako bi opetovao da će Italija “provesti reforme” koje je bila obećala jer “joj je promjena potrebna”.

Na konferenciji se razgovaralo o različitim mehanizmima koji bi trebali potaknuti zapošljavanje mladih, među kojima i fond sa 6 milijarda eura koje bi Bruxelles izdvojio kroz dvije godine (2014-2015).

Ta će se sredstva iskoristiti za uspostavu mehanizma “jamstva za mladež”, prihvaćenog u travnju 2013., po kojemu nijedna osoba do 25 godina ne smije biti više od 4 mjeseca bez ponude (posao, obuka, praksa) nakon školovanja ili u slučaju gubitka posla.