Stranke u vladi Angele Merkel nisu se u četvrtak uspjele dogovoriti o sudbini čelnika unutarnje obavještajne službe koji je doveo u pitanje tvrdnje kancelarke da su desničarski ekstremisti progonili migrante, a taj spor prijeti stabilnosti koalicijske vlade.
Čelnici stranaka na vlasti odlučili su odgoditi raspravu do utorka, rekao je glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova nakon krizne sjednice vlade koja je trajala oko dva sata.
Uz Angelu Merkel, predsjednicu Kršćansko-demokratske unije (CDU), sjednici su nazočili čelnica socijalnih demokrata Andrea Nahles i čelnik bavarskih konzervativaca Horst Seehofer.
Glasnogovornik je izvijestio o “dobroj i ozbiljnoj raspravi koja se vodila u cilju nastavka suradnje” u vladi.
Šef njemačkih obavještajaca Hans-Georg Maassen prošli je tjedan izrazio sumnju da su u Chemnitzu nakon što su dvojica migranata ubili Nijemca bili proganjani migranti, čime je potkopao kancelarku Angelu Merkel koja je rekla da snimke iz tog istočnog grada “veoma jasno” pokazuju mržnju.
Michael Kretschmer, konzervativni premijer savezne države Saske, rekao je u srijedu da migranti nisu proganjani, no Merkel je odbacila njegovu izjavu.
“Dijelim skepsu oko medijskih izvještaja da su ekstremisti krajnje desnice proganjali ljude u Chemnitzu”, istaknuo je Maassen za novine Bild.
Dodao je kako njegova “obavještajna agencija nema pouzdane informacije da se takvi progoni događaju”.
On je otada, prema izvješćima novina, promijenio mišljenje i potvrdio točnost snimaka.
Prije sjednice je socijaldemokratska stranka (SPD), bez koje kancelarka ne može vladati, zatražila glavu Hans-Georga Maassena, šefa Savezne službe za zaštitu ustavnog poretka zaduženog za borbu s nasilnim ekstremističkim pokretima.
Maassena, kojeg podupire Seehofer, već tjedan dana kritiziraju da je umanjivao važnost izgreda na prosvjedima i što je podigao tužbu protiv čelnice vlade. Usto ga sumnjiče da je stranci krajnje desnice AfD-u prenio povjerljive informacije, pokazuje istraga javne televizije ARD-a, što je Maassen u četvrtak službeno demantirao.
Ovo se događa nekoliko sati pošto mu je njegov nadređeni, ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer, i sam mjesecima u sukobu s kancelarkom, javno iskazao “povjerenje”.
To je razljutilo socijaldemokrate koji od Merkel traže njegovu smjenu.
Ova bi afera mogla ponovo destabilizirati krhku koalicijsku vladu sastavljenu u ožujku nakon šestomjesečnih pregovora koji su početkom ljeta zamalo propali zbog sukoba Merkel i Seehofera.
Izvori u njemačkoj novinskoj agenciji dpa tvrde da “nije isključeno” da će Maassen podnijeti ostavku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.