Angela Merkel i dalje podržava sankcije protiv Rusije

Svijet 01. stu 201817:29 > 17:50
Ilustracija

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjasnila se za održavanje sankcija Moskvi, nametnutih zbog aneksije krimskog poluotoka 2014. i uloge Rusije u sukobu na istoku Ukrajine.

“Nažalost (…), sporazum iz Minska ne poštuje se, ako i ima napretka on iznosi tek nekoliko milimetara, a zatim nazaduje. Njemačka će zagovarati nastavak sankcija”, rekla je Merkel na zajedničkoj konferenciji s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom. Dodala je i da bi se sankcije mogle ublažiti “bude li napretka”.

Europska unija Rusiji je nametnula teške gospodarske sankcije kao kaznu za aneksiju ukrajinskog poluotoka Krim 2014. godine, kao i upletanja u rat na istoku Ukrajine gdje se snage ukrajinske vlade bore protiv proruskih separatista.

Kijev i Zapad optužuju Moskvu da vojno pomaže proruske pobunjenike u sukobu s više od 10.000 mrtvih u četiri godine, no Rusija, unatoč dokazima, sve optužbe odbacuje.

“Rusija mora učiniti jednostavnu stvar, otići iz Ukrajine, povući svoje oružje i vratiti Ukrajini njezin teritorijalni integritet”, rekao je Porošenko na konferenciji uz Merkel. Osudio je održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora u dvjema samoproglašenim republikama na istoku Ukraine, Donjecku i Lugansku. “Osudili smo te lažne izbore koje je organizirala Ruska Federacija”, izjavio je Porošenko i ocijenio da je to “jasan znak da Kremlj nije spreman mirno riješiti stanje u Donbasu”.

Merkel je prvi put posjetila Ukrajinu otkako su četiri zemlje – Njemačka, Francuska, Ukrajina i Rusija potpisale Sporazum iz Minska početkom 2015. Taj mirovni ugovor omogućio je značajno smanjenje nasilja u zoni sukoba, ali ga nije i okončao, dok je političko rješenje na mrtvoj točki.

Merkel i Porošenko razgovarat će i o njemačko-ruskom projektu plinovoda Sjeverni tok 2, kojemu se snažno protive Kijev, Washington i nekoliko europskih zemalja. Plinovod bi trebao povezati Rusiju i Njemačku zaobilazeći Poljsku i Ukrajinu, u čemu kritičari vide politički i gospodarski pritisak Moskve. Merkel se ne odriče Sjevernog toka 2, ali je u nekoliko navrata izjavila da Ukrajina treba ostati tranzitna zemlja za ruski plin.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.