Usuglašen sporazum o Brexitu, protivnici nezadovoljni

Svijet 13. stu 201821:13 > 21:18
HANNIBAL HANSCHKE / REUTERS

Europska unija i Velika Britanija usuglasile su nacrt sporazuma o Brexitu koji će premijerka Theresa May predstaviti u srijedu svojim ministrima, priopćila je britanska vlada u utorak nakon više od godinu dana mukotropnih pregovora Londona i Bruxellesa.

Nejasno je hoće li premijerka May, koju je zapala zadaća da provede prvo povlačenje suverene države iz Europske unije, dobiti potporu zastupnika britanskog parlamenta s obzirom na to da je zagovornici tvrdog Brexita optužuju za popuštanje Bruxellesu, piše agencija Reuters.

“Ministri se sastaju u srijedu u 14 sati kako bi razmotrili prijedlog sporazuma koji su pregovarači zaključili u Bruxellesu i odlučili o sljedećim etapama”, objavila je vlada i pozvala ministre da “pročitaju nacrt sporazuma prije sastanka”.

Sastati bi se u srijedu poslije podne u Bruxellesu trebali i veleposlanici 27 zemalja EU, prenosi agencija AFP pozivajući se na dva diplomatska izvora. Potvrdu o dogovoru dao je agenciji Reuters i visoki dužnosnik EU-a.

Ranije u utorak irska televizija RTE objavila je da su britanski i europski pregovarači usuglasili tekst o granici u Irskoj, ali da to ne znači da su pregovori o Brexitu do kraja zaključeni.

RTE je javila da sporazum uključuje takozvani “backstop”, zaštitni mehanizam koji bi osigurao da granica na irskom otoku ostane otvorena nakon Brexita. Taj zaštitni mehanizam spriječio bi vraćanje fizičke granice između Sjeverne Irske i Republike Irske, države članice EU.

“Bio bi to carinski sporazum koji bi vrijedio za cijeli teritorij Ujedinjene Kraljevine (UK), a odredbe za Sjevernu Irsku bile bi “dublje” u smislu carina i propisa, napisao je na Twitteru novinar Tony Connelly.

Prema izvorima na koje se RTE pozvao, sporazum predviđa ostanak cijelog UK-a u carinskom sporazumu s EU, a ne samo Sjeverne Irske, kako je isprva predlagao Bruxelles.

Premijerka May sada mora uvjeriti svoju podijeljenu konzervativnu stranku da prihvati sporazum dogovoren s Bruxellesom. Unutar torijevaca Brexitovci strahuju da će takav dogovor prisiliti UK da godinama posluje prema trgovinskim propisima EU i spriječiti istinski prekid veza.

Partnerska stranka Therese May u parlamentu, mala sjevernoirska stranka DUP koja joj je neophodna za apsolutnu većinu, dugo se borila za to da Sjeverna Irska ne bude tretirana drugačije od ostatka UK-a.

Završetak pregovora mogao bi voditi sazivanju izvanrednog summita EU 25. studenoga na kojem bi sporazum bio potvrđen.

Vrijeme pritišće i Bruxelles i London jer britanski parlament i parlamenti članica moraju potvrditi sporazum prije datuma Brexita, 29. ožujka 2019.

I London i Bruxelles trebaju sporazum koji će osigurati protok trgovine između najvećeg na svijetu trgovačkog bloka i UK-a u kojem se nalazi najveće međunarodno financijsko središte.

May se borila da razvrgne 46 godina članstva u EU bez štetnih posljedica za trgovinu, ali njezin kompromisni plan zabrinjava i zagovornike Brexita i proeuropljane i škotske nacionaliste, sjevernoirsku stranku koja joj održava vladu, a konačno zabrinuti su i ministri u Mayinoj vladi.

Njezin bivši ministar vanjskih poslova Boris Johnson, zagovornik Brexita, optužio je May da je prodala UK i najavio da će se protiv toga boriti.

“To je vazalski” pakt, rekao je Johnson i najavio da će glasati protiv neprihvatljivog sporazuma te poručio “Odbacite ga”.

Čini se kao da će May sada morati savladati cijelu planinu, piše Reuters i dodaje da je nakon objave vijesti o tome da je usuglašen tekst sporazuma o Brexitu funta porasla.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.