Kina i SAD se približavaju okončanju carinske borbe koja je naštetila financijskim tržištima i gospodarskoj aktivnosti u cijelom svijetu, no to neće zaustaviti usporavanje rasta globalnog gospodarstva, kažu stručnjaci.
Predsjednik SAD-a Donald Trump u nedjelju je na Twitteru objavio kako će odgoditi planirano povećavanje carina na kinesku robu. Washington i Peking su u carinskom okršaju bili mjesecima tijekom prošle godine, no krajem 2018. Trump i kineski predsjednik Xi Jinping dogovorili su primirje od 90 dana, dok se vode trgovinski pregovori.
Američki predsjednik u nedjelju je također poručio kako će se sastati s Jinpingom u svom golf klubu u Mar-a-Lagu na Floridi „kako bi sklopio dogovor” ako „obje strane postignu dodatni napredak”.
Trump nije objavio vrijeme tog sastanak, no CNBC je prošlog tjedna izvijestio kako dvije zemlje razgovaraju o održavanju samita u drugom dijelu ožujka.
Azijska tržišta u ponedjeljak su pozitivno reagirala na Trumpovu najavu, ali nekoliko je stručnjaka naglasilo da ublažavanje napetosti između dvaju gospodarskih divova neće zaustaviti globalno usporavanje koje je već na snazi.
“Mislim da trebamo pogledati gospodarski ciklus, koji ukazuje na umjereni rast u SAD-u… vidimo da rastu rizici od recesije u SAD-u možda već sredinom 2020.”, izjavio je za CNBC glavni strateg tvrtke Daiwa Capital Markets Paul Kitney.
Dodao je kako kriza neće nestati, bez obzira na to koliko pozitivno će trenutni rizici – koji uključuju trgovinski rat SAD-a i Kine te skorašnji izlazak Velike Britanije iz EU – biti riješeni.
Međunarodni monetarni fond (MMF) u siječnju je smanjio procjenu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini na 3,5 posto, s 3,7 posto u 2018. godini.
Najnoviji podaci pokazali su i da se usporavanje rasta vidi u slabljenju proizvodne aktivnosti širom svijeta, usporavaju rasta najvećih gospodarstava, kao što su SAD, Kina, Japan i Njemačka. Osim toga, nekoliko gospodarstava orijentiranih na trgovinu također su iskazala slabljenje svojih uvoznih i izvoznih aktivnosti.
Taj silazni zamah u globalnom gospodarstvu vjerojatno će se pogoršati – barem u idućem tromjesečju – “čak i ako vidimo neku vrstu dogovora između SAD-a i Kine”, kazao je u ponedjeljak globalni strateg i voditelj istraživanja u Maybank Kim Eng Sadiq Currimbhoy za CNBC.
„Ključna, kritična teška pitanja”
Dodatne carine koje su uvedene tijekom prošlogodišnje „milo-za-drago” borbe nisu nestale. To je jedan od razloga zašto su neki analitičari suzdržani unatoč napretku u trgovinskim pregovorima između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
“Doista nemamo razloga biti pretjerano optimistični. Ne očekujemo da će postojeće carine biti smanjene u skorije vrijeme. Također, nije jasno hoće li doći do bilo kakvog značajnog smanjenja drugih američkih ograničenja u području tehnologije ili promjene u stavu prema Huaweiju”, napisao je analitičar u konzultantskoj tvrtki Oxford Economics Louis Kuijs.
Također nema napretka u rješavanju nekoliko “ključnih, kritičnih teških pitanja” između SAD-a i Kine, rekao je profesor ekonomije i političkih znanosti u poslovnoj školi INSEAD Pushan Dutt. To znači da bi globalne neizvjesnosti uzrokovane napetostima između SAD-a i Kine mogle i dulje potrajati, dodao je.
“U kratkoročnom razdoblju, Kina će pristati kupiti nešto više proizvoda, nešto više soje, nešto više prirodne energije. Nadam se da će SAD smanjiti neke od protekcionističkih mjera. Istodobno, moramo imati na umu da ključni, kritični teški problemi – koji su povezani s IP-om (zaštita prava intelektualnog vlasništva), transferima tehnologije, subvencijama za kineske tehnološke prvake – nisu riješeni. Dakle, najviše što se možemo nadati jest da će oni nastaviti raspravljati o tome i u budućnosti”, kazao je Dutt za CNBC.