Zašto ne biste trebali gledati snimke pokolja u Cristchurchu

Svijet 15. ožu 201917:26 > 17:36
Marty Melville / AFP

Zastrašujuća snimka pokolja u Christchurchu jako brzo se proširila internetom. YouTube, Twitter i Facebook čine sve da snimku uklone sa svojih platformi, policija apelira na uklanjanje.

Facebook je uklonio profile napadača s Facebooka i Instagrama i videosnimku nakon upozorenja policije. Iz Twittera su obavijestili da je suspendiran račun povezan s pucnjavom te da rade na uklanjanju videa s platforme. YouTube, koji je u vlasništvu Googlea, uklanja sav “šokantan, nasilan i grafički sadržaj” čim ga postanu svjesni, rekla je glasnogovornica tvrtke. Novozelandska premijerka Jacinda Ardern je kasnije u petak ponovila poziv policije, istaknuvši kako građani ne smiju dijeliti i davati prostor “tom činu nasilja i poruci koja iza njega stoji”. Ipak, to nije tako lako postići. 

VEZANA VIJEST

Mnogi, poput novinara i policijskih službenika, zbog profesionalnih razloga izloženi su uznemirujućim snimkama i fotografijama. Ali mnogi korisnici društvenih mreža snimku iz Christchurcha pregledavaju bez posebnog razloga – zbog privlačnosti promatranja dramatičnih prizora iz sigurnosti vlastitog doma.

Ipak, sama činjenica da terorist ciljano iskorištava interes za dramatična događanja – trebala bi biti znak za uzbunu. Prije svega, zato što na na taj način podupirete narcisoidni i morbidni naum napadača da se istakne, da bude viđen, da privuče pozornost – pa makar masakrom nevinih ljudi. 

#related-news_0

Drugo, nema intimnijeg trenutka od trenutka smrti. Javna objava tog trenutka dio je nauma terorista da nevine ljude dodatno ponizi, da ih prikaže kao mete kakve video igre. Ako želite znati tko su ljudi koji su nastradali, pričekajte da se pojave njihove životne priče. Nemojte usvajati optiku napadača, nemojte aktivno sudjelovati u njihovom ponižavanju.

Treće, i najvažnije, sama činjenica da niste na licu mjesta, nego ovaj teroristički napad promatrate na zaslonu računala, ne znači da neće utjecati na vas. Svaki put kada vam se otkucaji srca ubrzaju, kada osjetite nalet adrenalina – proživljavate situaciju ‘iz druge ruke’. To ne znači da ćete biti zauvijek obilježeni time, ali sigurno je da će vas uznemiriti.

Ako ste, pak, među onima koji su pokleknuli i pogledali snimku ili ste zbog naravi profesije to morali učiniti, nekoliko je stvari koje možete učiniti. Nemojte snimku gledati više puta, a ako baš morate – učinite to na manjem zaslonu, isključite zvuk i napravite pauze kad osjetite potrebu. Uznemirujuće snimke stimuliraju mozak na reakciju koja odgovara stvarnoj ugroženosti, ubrzava otkucaje srca i disanje, stimulira nalet adrenalina. Osim toga, izoštrava se pozornost i pažnja fokusira na najuznemirujuće detalje. Zato – duboko dišite.

Ljude koji su stradali više ništa ne može vratiti, ali možete pokazati poštovanje prema njima tako da ne dijelite i ne sudjelujete u naumu i planu teorista, piše Newsweek.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram