Članice Ujedinjenih naroda u srijedu su potpisale Singapursku konvenciju o mirenju, sporazum za koji se nadaju da će olakšati rješavanje prekograničnih trgovinskih sporova i stabilizirati trgovinske odnose.
Sporazum je potpisalo 46 zemalja, uključujući Kinu, Sjedinjene Države, Južnu Koreju i Indiju i to samo šest mjeseci nakon što ju je prvi put u prosincu 2018. predstavio UN.
Cilj sporazuma je osigurati globalni okvir koji će tvrtkama pružiti veće samopouzdanje za rješavanje međunarodnih sporova posredovanjem, umjesto odlaskom na sud, što može biti opstruktivno, dugotrajno i skupo.
“To će pomoći u poboljšanju međunarodne razmjene, trgovine i ulaganja”, rekao je singapurski premijer Lee Hsien Loong na svečanosti potpisivanja sporazuma.
“Danas se skupina zemalja okupila kako bi se posvetila multilateralizmu i izjasnila za otvorenost u poslovanju”, rekao je Loong i dodao da je “multilateralizam pod pritiskom, a rješenje je u unaprjeđenju, a ne odustajanju”.
Sporazum je potpisan u vrijeme trgovinskog rata između Kine i SAD-a u kojemu su obje zemlje nametnule sankcije jedna drugoj.
Mirno rješavanje sporova već se koristi za trgovinske sporove u jurisdikcijama poput SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, ali ono nije globalno prihvaćeno. Nadaju se da će konvencija poboljšati vjerodostojnost mirenja.
“Neizvjesnost oko provođenja sporazuma o nagodbi bila je glavna prepreka većem korištenju posredovanja”, rekao je pomoćnik glavnog tajnika UN-a za pravna pitanja Stephen Mathias.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.