Inzonezijski je predsjednik u petak predložio da se glavni grad preseli iz prenapučene i zagađene Džakarte, koja ima 10 milijuna stanovnika, na otok Borneo, ali nije rekao točnu lokaciju na kojoj bi se nalazila nova prijestolnica.
Predsjednik Joko Widodo predložio je, u govoru pred parlamentom, dan prije dana neovisnosti Indonezije, da se novi glavni grad smjesti na Kalimantanu, odnosno na indonezijskoj strani otoka Borneo, koji Indonezija dijeli s Malezijom i Brunejem.
“Zato tražim vašu dozvolu da premjestim naš glavni grad na Kalimantan”, rekao je Widodo koji će, po drugi puta, biti inauguriran za predsjednika u listopadu, nakon što je pobijedio na izborima u travnju.
“Glavni grad nije samo simbol nacionalnog identiteta, već je i pokazatelj napretka nacije. Ovaj prijedlog poslužio bi i za ostvarenje ekonomske jednakosti i pravednosti”, dodao je.
Nije rekao točnu lokaciju novog glavnog grada, koji bi trebao biti smješten u regiji u kojoj živi preko 16 milijuna stanovnika te je poznata po džunglama, rudnicima ugljena i orangutanima.
Widodo je proputovao Kalimantan u svibnju kako bi istražio pogodna mjesta za glavni grad, a prošli je mjesec na Twitteru naveo tri pokrajine Kalimantana kao mogući izbor: središnji, istočni i južni Kalimantan.
Novi glavni grad mora udovoljavati nekoliko kriterija, kažu dužnosnici. Mora biti smješten u središtu Indonezije, arhipelaga s preko 17 tisuća otoka koji se prostire na otprilike 5 tisuća kilometara, u smjeru istok-zapad.
Također, rizik od prirodnih nepogoda mora biti niži nego u drugim dijelovima Indonezije, u kojoj su potresi, poplave i erupcije vulkana česta pojava.
Džakarta je jedan od najgušće naseljenih gradova na svijetu te u njoj živi preko 10 milijuna ljudi, odnosno 30 milijuna s okolnim gradovima.
Grad često pogađaju poplave i slijeganje zemljišta, koje uzrokuju milijuni stanovnika korištenjem podzemnih voda.
Premještanje glavnog grada na sigurniju, slabije naseljenu lokaciju, koštat će do 33 milijarde dolara, prema ministru prostornog planiranja Bambangu Brodjonegoru.
U cijenu su uključeni uredi i domovi za otprilike 1,5 milijuna službenika, koji će vjerojatno početi s useljavanjem 2024.
Očekuje se da će Widodo objaviti točnu lokaciju u petak, a vlasti su oprezne jer ne žele objavom lokacije astronomski povećati cijene zemljišta.
Indonezija nije prva zemlja jugoistočne Azije koja će promijeniti svoj glavni grad.
Mijanmarska vojna hunta je 2005. iznenada proglasila prijestolnicom Naypyidaw, grad u zabačenim brdima, udaljen 320 kilometara od dotadašnjeg glavnog grada Yangona, zbog povremenih masovnih prosvjeda u Yangonu.
Malezijski vođa Mahathir Mohamad je u 1990-ima izgradio administrativni glavni grad Putrajayu, udaljenu oko 33 kilometra od Kuala Lumpura.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.