Još traju prosvjedi u Bejrutu, prosvjednici blokirali ceste

Svijet 04. stu 201911:40 > 11:44
Ilustracija

Prosvjednici su blokirali ceste u Bejrutu i drugim dijelovima Libanona u ponedjeljak, u valu demonstracija protiv vladajuće elite zbog koje je zemlja potonula u političko previranje u vrijeme akutne ekonomske krize.

Prosvjedi širom zemlje, koji su izbili 17. listopada nakon vladina prijedloga da se nametnu pristojbe na telefonske pozive putem aplikacije WhatsApp doveli su do toga da Sad al-Hariri da ostavku na dužnost premijera prošli tjedan.

Formalne konzultacije radi formiranja novog kabineta trebaju upravo početi.

Prosvjednici su blokirali glavne autoceste sjeverno i južno od Bejruta i na drugim područjima uključujući i Tripoli.

“Geslo je ‘ova revolucija ne zna spavati, formirajmo vladu danas”, rekao je Hašem Anan, koji sudjeluje u blokadi Ring Bridge u Bejrutu zahtijevajući novu vladu, neovisnu o političkoj eliti koju prosvjednici optužuju za korupciju.

VEZANE VIJESTI

“Ljudi nastavljaju jer znate da ne možete vjerovati režimu, bilo kojem dijelu”, rekao je.

Škole su zatvorene već treći tjedan.

Libanon je u najtežoj ekonomskoj krizi od građanskog rata 1975.-1990.

S rastom od oko nula posto, usporavanje priljeva kapitala dovelo je do nedostatka američkih dolara i pritiska na vezanu libanonsku funtu.

Libanon je jedna od najzaduženijih zemalja u svijetu smatra se da su mu potrebne urgentne mjere koje bi smanjile vladin deficit i oživjele povjerenje.

Znakovi normalnosti postupno su se počeli vraćati prošli tjedan nakon Haririjeve ostavke i banke su se prvi put nakon dva tjedna ponovno otvorile u petak.

Hariri, koji je povezan sa zapadnim i zaljevskim zemljama, nastavlja obnašati dužnost kao tehnički premijer do formiranja nove vlade.

Premijer mora biti sunitski musliman u sklopu libanonskoga sektaškog sustava vladavine i predsjednik Michel Aoun mora imenovati političare s najviše potpore među zastupnicima.

Aoun, maronitski kršćanin povezan sa snažnom šijitskom skupinom Hezbolahom koja ima iransku potporu, tek treba početi formalne konzultacije sa zastupnicima da se imenuje novi premijer.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.