Španjolska razmatra karantenu za putnike iz Velike Britanije kad otvori granice

Svijet 16. lip 202012:35 > 12:37
Pau Barrena / AFP

To bi bio odgovor na sličnu mjeru koju je za njene državljane uveo London prošli tjedan, rekla je u utorak španjolska ministrica vanjskih poslova Arancha González.

„Razgovarat ćemo s Ujedinjenim Kraljevstvom kako bismo vidjeli trebamo li uvesti recipročnu mjeru budući da oni imaju mjere različite od onih u Europskoj uniji“, izjavila je González u razgovoru za britansku televiziju BBC.

Britanski ministar financija Rishi Sunak rekao je u nedjelju za Sky News da je karantena jedna od mjera koje će ponovno razmotriti njegova vlada, te da bi mogli biti uvedeni posebni putnički koridori s nekim zemljama.

Ujedinjeno Kraljevstvo s 41.000 preminulih od koronavirusa i Španjolska s više od 27.000 među najpogođenijim su zemljama u Europi

Obje, zajedno s ostalim europskim državama, ublažavaju mjere uvedene u cilju suzbijanja pandemije. U Španjolskoj su granice zatvorene od 14. ožujka kada je proglašeno izvanredno stanje pa od tada u zemlju smiju ulaziti samo prekogranični radnici, vozači kamiona, medicinsko i zrakoplovno osoblje, te osobe s potvrdom o nužnosti hitnog ulaska.

VEZANE VIJESTI

Vlada u Madridu je najavila za 21. lipnja otvaranje granica putnicima iz Europske unije, te oni prilikom stupanja na španjolsko tlo ne bi trebali biti u 14 dana dugoj karanteni kao što je trenutno slučaj za one rijetke putnike iz inozemstva. Španjolska vlada je posljednjih tjedana izazvala konfuziju jer je prvotno najavila otvaranje granica 1. srpnja.

U ponedjeljak je dopustila turistima iz Njemačke dolazak na Balearske otoke, pa je prvi avion sa 180 njemačkih turista sletio u Palma de Mallorcu. Putnici nisu morali odlaziti u karantenu, a to neće morati niti oni iz preostalih šest zrakoplova koji se ovaj tjedan očekuju iz Njemačke. Balearski otoci – Mallorca, Ibiza, Menorca, Formentera i Cabrera – su zasad jedina mjesta gdje je dopušten dolazak stranim turistima.

Otoci su tražili od vlade u Madridu otvaranje tog putničkog koridora kako bi se spasilo posrnulo lokalno gospodarstvo.

Nijemci, Britanci i Francuzi su tradicionalno najbrojniji gosti u Španjolskoj koju je lani posjetilo više od 80 milijuna turista, što joj je bila rekordna godina.

Plaže su sada puste, a hoteli nakon tri mjeseca otključavaju svoja vrata nadajući se prvim gostima. Tisuće otpuštenih radnika također iščekuju povratak na radna mjesta. Turizam sudjeluje s 12 posto u španjolskom BDP-u pa sadašnja situacija nanosi štetu tamošnjem gospodarstvu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.