Dok se Hrvatskoj bliži kraj mandata predsjedanja EU-om, radni dokument o tome prema kojim vanjskim državama će EU zatvoriti granice, otkriva da će se na meti naći najveće ekonomske sile.
Kako Europska unija od 1. srpnja otvara svoje vanjske granice prema svijetu, pod određenim kriterijima, u Bruxellesu se danima analizira putnici iz kojih zemalja će putnici ostati pred zatvorenim vratima EU-a. Interni izvori već nekoliko dana javljaju o dvjema listama, jednoj na kojoj je popis država za koje se smatra da EU prema njima može otvoriti granice, te druga, na kojoj se formira popis zemalja prema kojima će biti uvedene mjere.
Euronews navodi da oko konačnog izgleda lista u EU „postoje neslaganja“, da se pojedini europski dužnosnici „ne mogu dogovoriti“, te da je jedna od zemalja oko kojih su nastale kontroverze – SAD.
Prema popisima radnog dokumenta do kojega je došao Euronews, na listi na kojoj se nalaze zemlje prema kojima EU, prema kriterijima stanja s epidemijom Covida-19, namjerava zatvoriti granice, između ostalih su još i Brazil, Katar i Rusija.
Što se tiče susjedstva Hrvatske, na listi na kojoj se redaju zemlje prema kojima EU ne namjerava zatvoriti granice, barem prema trenutnom epidemiološkom stanju, nalaze se: Crna Gora, Srbija, BiH, odnosno još i Kosovo, ali ne i Makedonija, za koju Euronews nema informacija, što bi značilo da odluka još nije pala.
Kriterij je inače poznat, to je da u dotičnoj zemlji ne bude više od između 16 i 20 novih slučajeva zaraze koronavirusom dnevno na 100.000 stanovnika u prethodnih 14 dana.
Prema dokumentima o kojima se treba raspraviti u Bruxellesu, stanje u pojedinim državama procjenjivat će se i prema stanju s provođenjem testiranja na Covid-19 u njima, prema traženju kontakata zaraženih i liječenju, prema pouzdanosti podataka o epidemiji iz svake pojedine zemlje, te prema reciprocitetu ugovora o putovanju s tim zemljama za državljane EU-a.
#related-news_0
Administracija SAD-a s predsjednikom Donaldom Trumpom još na početku pandemije zatvorila granice za državljane EU-a. Riječ je o zemlji s daleko najvećim brojem oboljelih i umrlih na svijetu.
Stanje je loše i u Rusiji koja ima više od 600.000 oboljelih, dok statistiku s umrlima u toj zemlji mnoge druge države i centri smatraju „spornima“, sumnjajući u njihovu istinitost.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.