Prije skoro pet godina, krajem studenog 2015. godine, Joe Biden je bio u Zagrebu. Tadašnji američki potpredsjednik bio je gost Kolinde Grabar-Kitarović na sastanku Brdo-Brijuni.
“Za SAD i mene, ali govorim u ime američkog predsjednika, ova je regija u posljednjih 25 godina od iznimnog interesa”, kazao je tada drugi čovjek SAD-a. Tada je pohvalio i inicijativu Brdo-Brijuni.
“Ovdje sam bio dok je još Tito bio živ, a zatim Tuđman. Sad znate koliko sam star”, našalio se Biden tada.
Biden se tada sastao i s tadašnjim premijerom Zoranom Milanovićem.
Podržao hrvatski put prema Europskoj uniji
Nekoliko godina ranije, 2010. godine, Biden se susreo s Jadrankom Kosor. Bilo je to u vrijeme pregovora Hrvatske za ulazak u EU, piše Index.
“Potpredsjednik je naglasio snažnu potporu SAD-a za kandidaturu Hrvatske za EU. U tom kontekstu on je toplo pozdravio suradnju Hrvatske s ICTY-jem te napore hrvatske vlade da provede ključne gospodarske reforme i nastavi borbu s korupcijom”, ističe se u priopćenju koje donosi sažetak razgovora Kosor-Biden. “Američki potpredsjednik istaknuo je blisko partnerstvo SAD-a s Hrvatskom, ukazao na prvu godišnjicu pristupanja Hrvatske NATO-u te izrazio priznanje za doprinos Hrvatske operacijama NATO-a, posebno u Afganistanu”, objavljeno je nakon sastanka u priopćenju Bijele kuće.
Sastanak Bidena i Kosor, održan u Bijeloj kući, trajao je sat vremena, a nakon njega je izjavu za novinare ispred Bijele kuće dala samo hrvatska premijerka, dok je Bidenov ured poslao priopćenje.
Za vrijeme rata devedesetih posjetio je Bosnu i Srbiju
Posljednjih dana pojavile su se snimke Bidenovih govora o ratovima na području bivše Jugoslavije devedesetih.
Biden se, prije većine drugih, zalagao za vojnu intervenciju protiv Slobodana Miloševića. Biden je kao član Odbora za vanjske poslove u travnju 1993. na tjedan dana otputovao u Europu kako bi iz prve ruke stvorio sliku o krvoproliću u ratovima tijekom raspada Jugoslavije.
#related-news_0
U opkoljenom Sarajevu sastao se s Alijom Izetbegovićem, tadašnjim predsjednikom Predsjedništva BiH, a u Beogradu je razgovarao sa srpskim vođom Slobodanom Miloševićem i bosansko-srpskim ratnim vođom Radovanom Karadžićem.
Biden je s Miloševićem imao trosatni sastanak u Beogradu, na kojem ga je navodno nazvao “prokletim ratnim zločincem”, kako je kasnije tvrdio. To je ponovio i u svojem kasnijem govoru u Senatu 1995. godine.
Saznanja s tog putovanja Biden je sažeo u izvješću na ukupno stotinu stranica pod naslovom – Odupiranje agresiji. Milošević, bosanska republika i savjest Zapada – pokazujući koje su to opcije politike Zapada u prvom ratu u Europi od 1945.
Bio na sprovodu Edvarda Kardelja
Joe Biden 1973. godine izabran je za senatora savezne države Delaware te je u Senatu ubrzo postao član Odbora za vanjsku politiku.
U tom svojstvu je 37-godišnji Biden krajem 1970-ih posjetio Jugoslaviju kako bi prisustvovao pogrebu istaknutog jugoslavenskog komunista Edvarda Kardelja, ideologa samoupravljanja.
#related-news_0
U tom povodu je Biden 1979. uputio i pismo doživotnom predsjedniku Josipu Brozu Titu.
“Dragi gospodine predsjedniče,
želim Vam još jednom zahvaliti kao član američke delegacije za Vaše velikodušno gostoprimstvo tijekom mojeg nedavnog posjeta Jugoslaviji u povodu ceremonija posvećenih tužnoj smrti Edvarda Kardelja. Bilo je lijepo od Vas što ste me primili te sam uživao u našoj razmjeni stavova. Nadam se da ću opet moći posjetiti Vašu lijepu i zanimljivu zemlju u nekoj sretnijoj prilici”, napisao je Biden u svom pismu Titu.
Tito je pak u pismu naslovljen kao “Vaša ekselencija” i “maršal Josip Broz Tito”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.