O situaciji u Grčkoj razgovarali smo u Dnevniku sa Zoranom Badanjakom, ekonomistom koji dvadeset i pet godina živi i radi u Ateni, a trenutno boravi u Zagrebu.
Vijesti o Grčkoj mijenjaju se iz minute u minutu. Kako sve to proživljava i koliko dugo može ovakvu situaciju izdržati grčka ekonomija? Što kažu Vaši poslovni partneri, postoji li uopće procjena koliko se zbog novonastale situacije dnevno gubi novca?
“Privatni sektor je ogorčen Ciprasom, neizvjesnost je glavni neprijatelj privrede, a cipras dovoddi u pitanje i cijelu turističku sezonu. U subotu, kada je bila rasprava o referendumu, šef oporbe je iznio da je grčka privreda izgubila preko 4 milijarde dolara u prvim mjesecima ove godine”
Tko je odgovoran što još nije došlo do kompromisnog rješenja: grčka vlada ili trojka?
“Smatram da je Cipras odgovoran, odnosno grčka vlada, ali ponajviše Cipras. Pitam se ima li Cipras od početka plan da izvede Grčku iz eurozone”
Odgovara li na neki način daljnje radikalizairanje situacije u Grčkoj aktulanoj Vlasti?
“Grčkoj vladi ovo odgovara. Cipras da je potpisao ugovor s MMF-om, postojala je mogućnost da to dovede do pada njegove Vlade. On je izabrao nepotpisivanje”
Kakav ishod očekujete na referendumu i što će on značiti za Grke?
“To je teško reći, ima još dosta do referenduma. Pričekajmo pa ćemo vidjeti”
Radite u brodarskom sektoru. Kako će se ova kriza i izvjesni bankrot države odraziti na ovaj sektor?
“Već par godina grčki brodovlasnici su se preselili iz Grčke jer je takav taj posao – brodovi plove po cijelom svijetu, a tvrtke je vrlo lako preseliti iz jedne države u drugu. Ako se ovakva situacija ne riješi, mislim da će ih još mnogo otići”