Rumunjski premijer Ludovic Orban u ponedjeljak navečer je podnio ostavku, dan nakon razočaravajućih rezultata parlamentarnih izbora u ozračju kritika upravljanja pandemijom covida-19.
Rumunjski premijer podnio ostavku nakon izbornog poraza
“Danas sam odlučio dati ostavku”, izjavio je na televiziji.
Proeuropski liberali, koji su bili drugi na izborima iza socijaldemokrata, ipak bi trebali ostati na vlasti, u savezu s manjim strankama.
Rumunjski oporbeni socijaldemokrati (PSD), pobjednici su parlamentarnih izbora što odražava nezadovoljstvo birača načinom na koji vladajući upravljaju pandemijom, ali ne očekuje se da će oni formirati novu vladu.
Rezultati na temelju više od 90 posto prebrojanih glasova pokazuju da su socijaldemokrati dobili oko 30 posto a liberali premijera Orbana oko 25 posto glasova.
Međutim, Orbanovi liberali vjerojatno ostaju na vlasti u koaliciji s reformistima iz saveza USR-Plus koji su osvojili 15 posto glasova u parlamentu, i sa strankom mađarske manjine UDMR koja je osvojila 6 posto glasova.
Prije izbora upravo je takav scenarij podržavao šef države Klaus Iohannis, koji je bio član PNL-a.
On je u ponedjeljak rekao da se zalaže za kontinuitet s proeuropskom koalicijom desnog centra, unatoč neočekivane pobjede socijaldemokrata PSD-a.
“Koalicija desnog centra se brzo kristalizira i predložit će vladu”, izjavio je šef države u kratkom govoru.
“Sljedećih dana, pozvat ću političke stranke na konzultacije kako bismo pronašli najbolje rješenje za Rumunjsku”, dodao je.
Šef države se u potpunosti uključio u kampanju u korist liberala, uz rizik da ga optuže za kršenje ustava.
Tu pristranost je u ponedjeljak utvrdila i Organizacija za europsku sigurnost i suradnju koja je u priopćenju podsjetila da je miješanje “predsjedničkih prerogativa i izborne kampanje bilo u suprotnosti s međunarodnim standardima i obvezama zemalja da ne miješaju državu i političke stranke”.
Više od 18 milijuna birača je bilo pozvano na glasanje, ali je – zbog porasta broja oboljelih od covida-19 i birača koje je umorila nekompetentna politička klasa – samo svaki treći Rumunj izašao glasati, prema podacima izbornih vlasti.
Rumunjske bolnice se, zbog nedostatka osoblja i loše infrastrukture, već teško bore s priljevom pacijenata na odjelima intenzivne njege.
Zemlja s 19 milijuna stanovnika potvrdila je oko pola milijuna zaraza i 12.000 umrlih od početka pandemije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.