Juncker okuplja zemlje kako bi smislili plan za izbjeglice

Svijet 25. lis 201509:43 > 09:49
REUTERS

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker pripremio je plan u 16 točaka na temelju kojeg će se u nedjelju popodne voditi rasprava čelnika 10 zemalja koje su nalaze balkanskoj izbjegličkoj ruti.


Cilj je tog sastanka pojačati suradnju među tim zemljama na migracijskoj ruti od Grčke do Njemačke, kako bi se protok izbjeglica stavio pod kontrolu.
Na tom mini-summitu će sudjelovati hrvatski premijer Zoran Milanović, zatim austrijski kancelar Werner Faymann, njemačka kancelarka Angela Merkel, premijer Bugarske Bojko Borisov, Grčke Aleksis Cipras, Mađarske Viktor Orban, Slovenije Miro Cerar, Srbije Aleksandar Vučić te predsjednici Rumunjske Klaus Iohannis i Makedonije Gjorge Ivanov.

Na sastanku će sudjelovati i predsjednici Europskog vijeća i Parlamenta Donald Tusk i Martin Schulz, luksemburški ministar vanjskih poslova, čija zemlja predsjedava Vijećem EU-a, Jean Asselborn, visoki povjerenik UN-a za izbjeglice Antonio Guterres, predstavnici Frontexa, europske agencije za granice te Europskog ureda za azil.
Juncker je pripremio nacrt zajedničke izjave na temelju kojeg bi se trebala voditi rasprava.
Hrvatski premijer Zoran Milanović taj je nacrt u subotu u Jastrebarskom ocijenio neozbiljnim i nerealnim. Milanović je naglasio da u nedjelju u Bruxellesu neće preuzimati nikakve obveze za Hrvatsku, te ponovio da Hrvatska neće postati hot spot.
“Postoji ideja da se ljudi kada jednom uđu ne šalju dalje. To je nemoguće. Tko god je to napisao, uopće ne razumije kako stvari funkcioniraju, probudio se iz višemjesečnog sna. Nikakvih obaveza za Hrvatsku u sutra u Bruxellesu neće biti, ni jedne jedine. I kad bismo o tome razmišljali, vjerojatno bismo sazvali Sabor, ali ništa od toga”, kazao je.

N1 televizija dobila je uvid u nacrt takozvanih Junckerovih 16 točaka, koje bi trebale biti sadržane i usvojene u zajedničkoj izjavi lidera zemalja na tzv. Balkanskoj imigrantskoj ruti, na sutrašnjem sastanku u Bruxellesu.

Ogroman priljev izbjeglica i migranata na tzv. Balkanskoj ruti, izazov je koji ne mogu riješiti države same, već je potreban odlučan, zajednički, prekogranični pristup, baziran na pragmatičnoj suradnji nacionalnih, regionalnih i lokalnih vlasti, te jedino tako može uspjeti.

Mišljenja je Europska Komisija, koja u nacrtu, takozvanih Junckerovih 16 točaka od šefova država i vlada koji će se okupiti na izvanrednom sastanku u nedjelju 25.10. u Bruxellesu traži da susjedi rade zajedno, a ne jedni protiv drugih, te da izbjeglice tretiraju na human način u skladu sa Ženevskom konvencijom. No također traži da migrante koji ne zadovoljavaju uvjete za međunarodom zaštitom, prema hitnoj proceduri vraćaju u zemlju podrijetla.

VIŠE PROČITAJTE OVDJE.