Sloboda govora ili? Aktivistica završila na sudu zbog slogana

Svijet 06. kol 202410:20 0 komentara
Njemačka: Aktivistica završila na sudu zbog slogana "Od rijeke do mora".
CHRISTIAN MANG / AFP / ilustracija

Sud u Berlinu trebao bi donijeti odluku o slučaju propalestinske aktivistice koji je na skupu uzvikivao slogan koji izaziva podjele.

Suđenje pred okružnim sudom Njemici iranskog podrijetla, identificiranoj samo kao Ava M, jedno je od nekoliko takvih u kojima su se testirala njemačka ograničenja slobode govora od napada Hamasa na Izrael 7. listopada i nakon izraelskog žestokog odgovora na Gazu, piše Guardian.

Ova aktivistica (22) optužena je da “odobrava napad Hamasa” korištenjem slogana “Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna” tijekom prosvjeda 11. listopada. Za ovo kazneno djelo može se dobiti novčana kazna ili čak i zatvorska kazna do tri godine.

Čak i ako Ava bude proglašena krivom u utorak, to bi bio samo početak duge pravne odiseje žalbi višim sudovima. Glasnogovornica suda Lisa Jani kazala je da presuda ne bila obvezujuća jer je ovdje u pitanju najniži sud.

Pristaše su najavile skup ispred zgrade suda u znak podrške optuženoj. Avin pravnim tim poručio je da se korištenje slogana mora promatrati kao “središnji izraz globalnog palestinskog pokreta solidarnosti” i da se propalestinski aktivisti opiru pokušajima da ga se kriminalizira.

Odvjetnik koji ju zastupa, Alexander Gorski, rekao je da različiti pokušaji njemačkih tužitelja da klasificiraju spomenuti izraz kao odobravanje kriminalnih radnji, poticanje mržnje ili korištenje terorističkih simbola ilustriraju hirovit pristup koji je imao zastrašujući učinak na slobodno političko izražavanje.

“Ono što smo vidjeli od 7. listopada je da pravo na slobodu okupljanja u potpunosti ovisi o dobroj volji države – i ako država ne želi da se demonstracije održe, sama će ih zabraniti”, dodao je on.

O kakvom je sloganu riječu?

“Između rijeke i mora” fragment je slogana koji od šezdesetih godina prošlog stoljeća koristi niz aktivista s različitim programima. Ima niz tumačenja diljem svijeta, od genocidnih do demokratskih.

Puna izreka odnosi se na zemlju između rijeke Jordan na istoku i Sredozemnog mora na zapadu, koja obuhvaća i Izrael i okupirana palestinska područja.

Njemačka smatra podršku Izraelu državnim pitanjem koji je u središtu nacionalnog identiteta zbog svoje odgovornosti za holokaust, piše Guardian.

Prošlog studenog ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser zabranila je aktivnosti Hamasa u Njemačkoj, kao i slogan “od rijeke do mora” koji je nazvala Hamasovim.

U veljači je ministar pravosuđa Marco Buschmann rekao da bi ova spomenuta fraza mogla predstavljati “poticanje na antisemitizam” i da se može shvatiti kao “opraštanje ubojstava počinjenih u Izraelu”.

Njemačka policija tu je izreku često koristila kao opravdanje za oduzimanje dopuštenja za organizirane prosvjede. U nekim slučajevima uvjet da se dobije dopuštenje za prosvjed bio je da se izbjegava korištenje ovog slogana.

Međutim, pravosudni sustav zauzeo je nijansiranije stajalište ovisno o kontekstu događaja i o tome može li se korištenje slogana protumačiti kao odobravanje Hamasovih napada ili općenitiji poziv na palestinsku državnost.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!