Nevladina organizacija Amnesty International kritizirala je u subotu izbor ultrakonzervativnog Ibrahima Raisija za iranskog predsjednika, ustvrdivši da se protiv njega treba pokrenuti istraga za "zločine protiv čovječnosti" i za "grubu povredu" ljudskih prava.
“Činjenica da je Ibrahim Raisi izabran za predsjednika umjesto da se protiv njega vodi istraga za zločine protiv čovječnosti, ubojstvo, prisilni nestanak i mučenje, tužan je podsjetnik da u Iranu zločini prolaze bez ikakve kazne”, ističe Amnesty u priopćenju.
Optužuju Raisija da je bio član “povjerenstva smrti”
Organizacija za zaštitu ljudskih prava sa sjedištem u Londonu optužila je Raisija da je bio član “povjerenstva smrti” koje je, tvrdi, odgovorno za prisilan nestanak i tajna smaknuća prijekim sudom tisuća zatvorenih pripadnika oporbe dok je bio zamjenik državnog tužitelja Revolucionarnog suda u Teheranu 1988.
Kada su ga 2018. i 2020. pitali o smaknućima, Raisi je zanijekao bilo kakvu ulogu u tome, ali je odao “priznanje” naredbi ajatolaha Homeinija, utemeljitelja Islamske Republike Irana, da se provede takvo čišćenje.
Amnesty ističe da “iranske vlasti do danas sustavno skrivaju istinu o sudbini žrtava i mjestu gdje su njihova tijela pokopana, što se može smatrati zločinom protiv čovječnosti”.
“Bio na čelu grube povrede ljudskih prava”
Raisi je “bio na čelu grube povrede ljudskih prava” u svom mandatu čelnika pravosudne vlasti u zadnje dvije godine. Na meti progona bile su “stotine mirnih disidenata, aktivista za ljudska prava i pripadnika progonjenih manjina koji su samovoljno zatvarani”, navodi NGO.
“Odgovoran je i za uhićenje tisuća prosvjednika i stotine prisilnih nestanaka (…) nakon prosvjeda u studenom 2019.”, ugušenih u krvi, navodi isti izvor.
Amnesty poziva zemlje članice UN-ov Vijeća za ljudska prava da poduzmu “konkretne korake kako bi odgovorile na sustavno nekažnjavanje u Iranu”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare