Analiza: Rusko povlačenje iz Hersona je ponižavajuće, ali ne i iznenađujuće

Svijet 10. stu 202217:40 0 komentara
REUTERS/Viacheslav Ratynskyi/ILUSTRACIJA

Rusko ministarstvo obrane kaže da ruske trupe pripremaju povlačenje iz velikog dijela okupirane ukrajinske regije Herson. Taj potez je ponižavajući, ali - nakon razvoja situacije u posljednjih nekoliko tjedana - ne i iznenađujući.

Plan predviđa odricanje od tisuća kvadratnih kilometara teritorija koje je Rusija okupirala još u ranim danima invazije, a koje je proglasila ruskim teritorijem prije tek pet tjedana.

Na organiziranom sastanku u Moskvi u srijedu, ruski ministar obrane Sergej Šojgu i general Sergej Surovikin – nedavno imenovan zapovjednikom onoga što Moskva još uvijek naziva “specijalnom vojnom operacijom” u Ukrajini – pokušali su povlačenje prikazati u najboljem mogućem svjetlu, piše CNN.

Od kolovoza su ruske trupe ubile 9.500 ukrajinskih vojnika u Hersonu i uspješno odbile “do 80 ili 90 posto neprijateljskih projektila”, tvrdio je Surovikin u srijedu.

VEZANE VIJESTI

Ipak, povlačenjem će se zaštititi životi civila i vojnika, dodao je.

“Shvaćam da je ovo vrlo teška odluka, ali istovremeno ćemo zaštititi ono najvažnije – živote naših vojnika i ukupnu borbenu spremu trupa, a besmisleno ih je zadržavati na zapadnoj obali u ograničenom području,” rekao je Surovikin.

Ruski komentatori i dužnosnici pažljivo izbjegavaju upotrijebiti doslovno riječ “povlačenje”, predstavljajući odluku kao pametan vojni potez za regrupiranje na istočnoj strani rijeke Dnjepar u obrambenim pozicijama koje će Ukrajinci tek teškom mukom moći uništiti.

U ovom trenutku nije poznato kako će Ukrajinci reagirati. Njihove trupe na prvim linijama na jugu iscrpljene su, a teritorij kojim moraju proći vjerojatno je teško miniran. Potjera za ruskim trupama dovela bi do dodatnog krvoprolića, kao i borbe u tijesnim područjima kao što je grad Herson.

Ukrajina će se “kretati vrlo pažljivo, bez emocija, bez bespotrebnog rizika,” rekao je u srijedu ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u svojoj dnevnoj videoporuci.

“Postepeno se krećemo prema jugu i ojačavamo svoje pozicije. Korak po korak,” rekao je.

Najava iz Moskve nije izazvala onakvo busanje u prsa kakvo se moglo vidjeti nakon ranijih povlačenja.

Čečenski vođa Ramzan Kadirov, koji je često kritizirao rusko ministarstvo obrane i vojno zapovjedništvo, rekao je da je Surovikin spasio tisuću vojnika i “donio težak, ali ispravan izbor između besmislenih žrtava zbog praznih riječi i spašavanja neprocjenjivih života vojnika.”

Kadirov je dodao da se u Hersonu teško boriti, pogotovo kada rute za opskrbu nisu garantirane.

Preko ljeta, kada je Ukrajina dobila rakete dugog dometa kao što su američki HIMARS sustavi, njena vojska je krenula uništavati sve mostove, željeznička čvorišta i skladišta iza ruskih linija do kojih je mogla doći. Rusi su se morali oslanjati na pontonske mostove, ali postajalo je sve teže osiguravati dopremu streljiva i druge opreme preko rijeke.

Ipak, nisu svi dobro prihvatili povlačenje iz Hersona. Ruski komentator bez dlake na jeziku, Sergej Markov, opisao je na svom Telegram kanalu planirano napuštanje Hersona kao “najveći geopolitički poraz Rusije još od raspada SSSR-a. Političke posljedice ovog ogromnog poraza biti će zaista velike.”

“Glavni razlog za ovaj poraz je odbijanje pravog rata i katastrofalno odugovlačenje s donošenjem nužnih odluka,” dodao je.

Činilo se da se Kadirov slaže da su odugovlačenja Moskvu stajala opcija. Borbe u Hersonu zahtijevale su “stabilnu i redovitu opskrbu streljivom i formaciju jakog i pouzdanog zaleđa,” rekao je. “Zašto to nije učinjeno još od prvog dana specijalne operacije?”

U listopadu, kada je Surovikin preuzeo zapovjedništvo nad operacijom, on je upozoravao da će se Rusija morati suočiti s teškim odlukama. Debakl u Harkivu – kada su ukrajinske snage u samo jednom tjednu zauzele cijelu regiju – dogodio se prije njegovog postavljanja na poziciju zapovjednika, a vjerojatno se Surovikin brinuo da bi se i Herson uskoro mogao pretvoriti u još jedno poniženje.

U intervjuu od 18. listopada Surovikin je ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS rekao da će planovi za Herson “ovisiti o vojno-taktičkoj situaciji koja se stalno razvija,” a koju je opisao kao “već sad vrlo tešku.”

“Postupat ćemo svjesno, pravovremeno, i nećemo bježati od teških odluka,” rekao je tada.

Čini se da je diskrecija postala bolja strana hrabrosti. Tijekom prethodna dva tjedna, ruske snage ukopale su se na istočnoj obali. Stražarnice su postale uobičajen prizor, a na satelitskim snimkama počeli su se pojavljivati rovovi dok su civili bez previše suosjećanja izbacivani iz svojih domova blizu rijeke.

Što ako se Rusija povuče?

Kada i ako se ruske snage zaista povuku na istočnu obalu, njihove opskrbne linije postat će jednostavnije održive i dobit će duboku obranu. Bilo kakav pokušaj ukrajinskih snaga da prijeđu rijeku bio bi toliko skup da o njemu ne bi vrijedilo ni razmišljati.

Rusija bi zadržala kontrolu 60 posto regije Herson, uključujući i obalu Azovskog mora. Dokle god ruske trupe kontroliraju i jačaju istočnu obalu rijeke Dnjipro, ukrajinske snage namučit će se u pokušajima da oštete ili ometu kanale kojima svježa voda dolazi na Krim.

Čini se da je za Surovikina prioritet stabiliziranje ruskih obrambenih linija nakon nekoliko teških mjeseci. U srijedu je naglasio da će se trupe koje se povlače iz Hersona “koristiti u aktivnim operacijama, uključujući one ofanzivne, u drugim smjerovima u zoni operacije.”

Uvijek postoji šansa da je taj sastanak u srijedu bio trik kojim se ukrajinske snage željelo namamiti u zamku i da Rusi ne namjeravaju u potpunosti napustiti zapadnu obalu rijeke. Viši ukrajinski dužnosnici sigurno su skeptični. Ali taktička situacija za ruske trupe, koje su stjerane u sve manji kut iznad rijeke, u samo nekoliko tjedana prešla je iz izazovne u gotovo nemoguću.

Veći politički poraz u Hersonu ne može se kamuflirati. Dužnosnici koje je postavila Rusija vladali su Hersonom i okolicom još od ožujka. Podijelili su ruske putovnice svima koji su ih htjeli prihvatiti, razgovaralo se o tome da rublje zamijene ukrajinsku valutu, a organizirala se i masovna krađa žita.

Visoki dužnosnici stizali su iz Moskve da rasprave o integraciji Hersona u “ruski svijet”. A dogodio se i ilegalni referendum u rujnu, nakon čega je uslijedila pompozna ceremonija u Moskvi kojom se anektirao Herson i još tri ukrajinske regije.

Krajem rujna, Putin je rekao da za Kijev ima poruku: “Ljudi koji žive u Luhansku i Donjecku, Hersonu i Zaporižji, postaju naši građani. Zauvijek.”

“Branit ćemo svoju zemlju svim sredstvima koja imamo na raspolaganju,” rekao je.

Tjedan dana u politici traje jako dugo. Slavlje koje je Putin organizirao prije tek mjesec dana ometeno je u samo jednoj regiji, a ukrajinske snage počinju ulaziti i u Luhansk.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!