Cvjetni prosvjedi u Mjanmaru za 76. rođendan Suu Kyi

Svijet 19. lip 202108:57 0 komentara
LILLIAN SUWANRUMPHA / AFP

Pristalice pritvorene čelnice Mjanmara Aung San Suu Kyi okupile su se na uličnim prosvjedima u subotu s cvijećem u kosi u povodu njezina 76. rođendana.

Otkako je Suu Kyi svrgnuta u puču 1. veljače, koji je prekinuo desetljeće demokratskih reformi i pokrenuo sukob, prosvjedi se u Mjanmaru održavaju gotovo svakodnevno.

Opća skupština Ujedinjenih naroda u petak je pozvala na prekid dotoka oružja Mjanmaru i pozvala vojsku da poštuje rezultate izbora u studenom i oslobodi političke zatvorenike, uključujući Suu Kyi.

Desetljećima simbol borbe za demokraciju pod prijašnjim huntama, Suu Kyi je često nosila cvijeće u kosi.

Među onima koji su u subotu bili na “cvjetnom prosvjedu” je i aktivistica Thet Swe Win, koja se svojevremeno čak i sukobila sa Suu Kyi zbog kršenja ljudskih prava.

“Zahtijevam slobodu za sve ljude, uključujući Aung San Suu Kyi jer se ovime krše njezina ljudska i politička prava”, rekala je Swe Win.

Glasnogovornik hunte nije odgovorio na pozive za komentar.

Prema podacima aktivističke Udruge za pomoć političkim zatvorenicima, Suu Kyi jedna je od gotovo pet tisuća ljudi koje je pritvorila hunta zbog protivljenja puču.

Tim je povodom navodno ubijeno 870 ljudi, što hunta osporava.

Hunta je svrgnula Suu Kyi s vlasti nakon što je njezina administracija odbacila navode vojske o prijevari vezano uz pobjedu njezine stranke na izborima u studenom prošle godine.

Ona se sada suočava i s optužbama za ilegalno posjedovanje voki-tokija, kao i kršenja epidemioloških mjera tijekom pandemije koronavirusa, te za poticanje nezadovoljstva, korupciju i kršenje zakona o službenim tajnama, zbog čega može dobiti i 14 godina zatvora.

Odvjetnici Suu Kyi kažu kako su optužbe “apsurdne”, a njezini pristaše vjeruju da je njihov cilj maknuti je iz politike.

Sljedeće ročište zakazano je za ponedjeljak.

Suu Kyi je osvojila Nobelovu nagradu za mir 1991. godine, ali je svoju poziciju u zapadnim zemljama pokvarila 2017. kada je stala u obranu vojske nakon egzodusa 700.000 Rohindža pred ofenzivom.

No, ta epizoda nije mogla umanjiti njezinu popularnost u Mjanmaru, pretežno budističkoj zemlji.

Rezolucija Opće skupštine kojom se poziva na prekid dotoka oružja Mjanmaru usvojena je uz potporu 119 zemalja.

Bjelorusija se jedina usprotivila tome, dok je 36 bilo suzdržano, uključujući Kinu i Rusiju.

“Postoji rizik od građanskog rata velikih razmjera. Vrijeme je sada najvažnije jer svakim se danom smanjuje prilika za poništavanje vojnog preuzimanja”, rekla je posebna izaslanica UN-a za Mjanmar Christine Schraner Burgener na Općoj skupštini nakon glasanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!