Europska agencija za lijekove (EMA) odobrila u petak cjepivo koje je razvila tvrtka AstraZeneca u suradnji s oksfordskim sveučilištem za sve osobe starije od 18 godina, čime su otklonjene neke dvojbe da neće biti preporučeno starijima od 65.
Očekuje se da će Europska komisija ubrzo odobriti puštanje na tržište toga cjepiva. To je treće cjepivo protiv covida-19 koje će biti odobreno u Europskoj uniji nakon Pfizerova i Modernina.
Radi se o cjepivu kojeg je Hrvatska naručila najviše, 2,7 milijuna doza.
Prema priopćenju Europske agencije za lijekove, rezultati četiriju kliničkih ispitivanja provedenih u Velikoj Britaniji, Brazilu i Južnoafričkoj Republici, pokazuju da je cjepivo sigurno i učinkovito za osobe u dobi od 18 godina na dalje.
Rezultati kliničkih ispitivanja pokazuju da je učinkovitost cjepiva iznosi između 60 i 90 posto. Većina sudionika u kliničkim ispitivanjima bila je u dobi između 18 i 55 godina, dok zasad nema dovoljno podataka o učinkovitosti kod osoba starijih od 55 godina.
Međutim, očekuje se da je i ta dobna skupina zaštićena s obzirom na imunološki odgovor u ovoj dobnoj skupini i na iskustvo s drugim cjepivima.
“Budući da postoje pouzdane informacije o sigurnosti u ovoj populaciji, znanstveni stručnjaci EMA-e smatrali su da se cjepivo može koristiti kod starijih odraslih osoba. Više informacija očekuje se od studija koje se trenutačno provode i koje uključuju veći udio starijih sudionika”, kaže se u priopćenju.
Preporuka EMA-e objavljena u jeku prijepora između vodstva AstraZenece i EU-a zbog najavljenog kašnjenja isporuka cjepiva i različitog tumačenja potpisanog ugovora.
EU uvodi kontrolu izvoza cjepiva
Pod pritiskom zbog kašnjenja isporuka cjepiva iz laboratorija AstraZeneca, Europska unija prihvatila je u petak mehanizam kojim se “izvoz (cjepiva) mora odobriti”, objavljeno je na konferenciji za novinare.
Cilj je “imati točne informacije o proizvodnji virusa i znati kamo ih proizvođači žele slati”, kazao je Dombrovskis, ujedno i potpredsjednik Europske komisije.
Mehanizmom kontrole želi se izbjeći da laboratoriji izvoze izvan EU-a doze koje prema ugovornim obvezama trebaju isporučiti članicama tog bloka.
Propis bi trebao biti objavljen u petak u službenom listu Europske unije da bi u subotu stupio na snagu.
U praksi, članice Unije trebaju obavljati tu kontrolu i odobriti izvoz na bazi “preporuka” koje daje Europska komisija no koje nisu obvezujuće.
EU nije uvjeren u točnost tvrdnji farmaceutske tvrtke AstraZenece, koja je drastično smanjila isporuke cjepiva Uniji, da je smanjenje posljedica “pada proizvodnje” u jednoj europskoj tvornici.
Bruxelles je podsjetio da ugovor obvezuje tvrtku na proizvodnju u četiri tvornice pa teškoće u proizvodnji u jednoj od njih ne bi smjele utjecati na cjelokupni output. EU stoga sumnja da je proizvođač isporučio doze izvan bloka po nekoj većoj cijeni.
Ugovor predviđa izuzetke, primjerice isporuke cjepiva iz humanitarnih razloga u desetke zemalja obuhvaćenih inicijativom COVAX, kao i za države u susjedstvu Europske unije kao što su Švicarska i zemlje Zapadnog Balkana.
Mehanizam treba “istinski štititi prednarudžbe cjepiva koje smo zaključili i koji nam jamče pristup cjepivu”, rekla je ministrica zdravstva Stella Kyriakides.
“Želimo samo osigurati da dobijemo sve informacije, da to bude transparentno”, dodala je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare